Premiér Babiš v rozhovoru pro sobotní vydání deníku právo trvá na tom, že není ve střetu zájmů, žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Opozice žádala, aby stát vyplacené dotace po Agrofertu vymáhal.

Ať hamižný oligarcha vrátí peníze, hřímá opozice kvůli Babišovu střetu zájmů

Česká strana se bude moci ke zjištěním vyjádřit, komise podle toho může materiál ještě upravit.

Agrofert: O výsledcích auditu nic nevíme, zákony neporušujeme

Babiš v únoru 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů své firmy do svěřenských fondů. Audit se zaměřuje na dobu před tímto okamžikem a po něm. Podle médií návrh zprávy uvádí, že premiér dva svěřenské fondy ovládá, přes ně má dál vliv i na Agrofert a současně má přímý vliv na rozdělování peněz z EU.

Babiš: Jsem šokován. Česko žádné dotace nebude muset vracet

Dokument popisuje jednotlivé dotační případy i chyby v nich. Českým úřadům pak vytýká, že nezajistily účinnou kontrolu. Prověřování mají na starosti ministerstva financí a pro místní rozvoj. Podle médií firmy Agrofertu využívaly díry v kontrolním systému a žádaly třeba o dotace na inovace, které ale už fungovaly v jiných podnicích holdingu.

TI: Nahrazování evropských dotací českými penězi je kriminální čin

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu. To má trvat měsíc. Na vyjádření má ČR dva měsíce, dodala Schillerová. Podle ministerstev auditní dokument ještě není konečný a návrh je důvěrný.