„Smyslem naší cesty je jak získání co nejvíce informací o dění v zemi, které můžeme sdílet v rámci EU, ale také tlumočit náš postoj k situaci, kdy ztroskotala hanojská jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem,“ řekl Právu Zaorálek v telefonickém rozhovoru z hlavního města KLDR. V delegaci jsou s ním Michal Ratiborský, Karla Šlechtová (oba za ANO) a Jaroslav Holík (SPD).

Podle Zaorálka, který zemi navštívil v roli šéfa české Sněmovny už před čtrnácti lety, je na první pohled patrná určitá změna jak v uvolněnějším přístupu k cizincům v běžném životě, tak při jednáních. „Z našich prvních debat se zástupci výboru Nejvyššího lidového shromáždění vyplynulo, že sice vinu za ztroskotání únorových rozhovorů o denuklearizaci a sankcích přisuzují USA, ale stojí o další jednání,“ popsal debatu.

Podle něj je hlavním poselstvím české delegace vyzvat Severokorejce k aktivnějšímu přístupu. „Podle nás je chybná pozice čekat do konce roku, s čím přijdou Američané, ale je potřeba vytvořit nějakou důvěru a přijít s konkrétní představou,“ řekl Zaorálek s tím, že klíčová je deeskalace napětí a nikoli návrat do minulosti. „To není jen naše pozice, ale i evropská,“ dodal.