Policie původně prověřovala podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude mít rozhodnutí dalekosáhlé negativní důsledky pro celou společnost.

V případě pomluvy se dozorující státní zástupce Arne Nekula přiklonil k závěrům kriminalistů, že nebyl prokázán úmysl, což zákon vyžaduje. Potvrdil také to, že Zemanova práva nebyla vážně poškozena. „Nebylo shledáno naplnění ani jeho stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,” sdělil serveru Nekula.

Bartík o jeho rozhodnutí dosud nebyl oficiálně informován: „Nemám to zatím černé na bílém, takže si počkám, až to budu mít oficiálně. Potom se vyjádřím,” řekl.

Lze šířit lži, tvrdí Ovčáček

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru rozhodnutí žalobce komentoval se slovy, že  umožní beztrestně šířit lži, pomluvy a dezinformace.

Následně ještě přitvrdil a přidal podobenství, v němž popsal potenciální možnosti dehonestace kohokoliv bez důkazů.

Jde jen o první poločas, tvrdí Bartík

Bartík později rozhodnutí okomentoval na Facebooku jako „výhru v prvním poločase” či „dočasnou neprohru”. „Právo na informace o zdravotním stavu nejvyššího ústavního činitele si ještě budu muset obhájit u civilního soudu,” dodal.

Bartík, který byl radním městské části Brno-střed, v listopadu 2017 na svém Facebooku uvedl, že prezident trpí rakovinou v terminálním stadiu a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Zprávu následně smazal. [celá zpráva]

Zeman Bartíka v reakci označil za svini. [celá zpráva]

Trestní oznámení pro pomluvu, které prezident na Bártíka podal, odložila policie loni v prosinci. [celá zpráva]

Projednávání žaloby, kterou prezident rovněž podal a v níž požaduje pět milionů korun, bylo loni v červnu na základě žádosti jeho právníků přerušeno do pravomocného skončení trestního řízení. Důvodem podle advokáta Marka Nespaly byl především fakt, že trestní řízení je výrazně rychlejší než civilní proces. [celá zpráva]