V rámci přípravy penzijní reformy Maláčová představila tzv. komisi pro spravedlivé důchody, která by měla zpracovávat podněty, a výsledkem by mělo být vytvoření důchodové reformy. Tým se má poprvé sejít 22. února. Komise by se měla scházet každý měsíc a podle legislativního plánu vlády má ministerstvo práce důchodovou novelu mít hotovou v červnu.

„Chceme narovnávat nespravedlnosti v důchodovém systému. Domnívám se, že reforma, kterou tady provedla pravice, na sílu a nevydiskutovaně, se takhle dělat nedá. Tak zásadní věc, jako je důchodová reforma, ovlivní celý váš život a je to také otázka politické kultury. Pokud se politické spektrum bude chtít domluvit, tak to půjde,” komentovala Novinkám svou vizi Maláčová.

K vytvoření odborného týmu pro reformu se v programovém prohlášení zavázaly obě vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Nová komise měla podle vládního programu připravit řešení se „standardem plošného zabezpečení na principu solidarity” a posílením zásluhovosti i s motivací ke spoření na stáří.

Vyšší důchody pro ženy 

Na tématech o nižších penzích žen a dřívějších důchodech pro náročné profese se shodly koaliční strany ANO a ČSSD. „Všechny politické strany bojovaly za vyšší důchody žen. My teď musíme vymyslet systém, který bude bonifikovat ženy za to, že vychovaly děti. Ženy pečují o své blízké, a mnohdy dokonce vůbec nevydělávají a poté jdou do stáří s velmi nízkým důchodem,” uvedla dále Maláčová a doplnila, že právě návrh na narovnání důchodů pro ženy by chtěla na vládu předložit do konce roku.

Podle odborníků a některých politiků ale důchody pro ženy a náročné profese reformu nepředstavují a kabinet by se měl zaměřit hlavně na příjmy systému a poměr důchodu ke mzdě.

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude mít také svůj důchodový tým

FOTO: Michele Tantussi, Reuters

Sama Maláčová přiznává, že velká debata bude o tom, kde na reformy vzít peníze. „Všichni se shodneme na tom, že jak stárne populace, tak potřebujeme finančních prostředků více a my dnes na důchodový systém vydáváme mnohem méně, než je průměr vyspělých zemí. Pojďme se bavit o sektorové dani a o zpřehlednění daňových slev. Všude v EU se zavádí také třeba digitální daň,” představila Maláčová svou vizi, kde najít prostředky.

Hnutí ANO je ale dlouhodobě proti zvyšování sektorové daně a zavádění nových daní. I přesto Maláčová očekává na vládě konstruktivní debatu.

Komisi měl i Sobotka

Důchodová komise fungovala už za minulého volebního období za Sobotkovy vlády ČSSD, ANOlidovců. Jejím hlavním úkolem bylo navrhnout zrušení takzvaného druhého pilíře, který prosadil pravicový kabinet. Reformu tehdejší tým nenavrhl. Vytvořil ale seznam otázek, na které by politici měli dát odpověď a o nichž by měli rozhodnout. Jedna z nich se týkala zajištění příjmů do důchodového systému.

Podle závěrečné zprávy bývalé důchodové komise, kterou také tvořili zástupci stran, experti, odboráři i lidé z různých organizací, není model týmu s tolika členy při hledání podoby důchodové reformy příliš úspěšný. Tehdejší komise doporučovala, že by se měl najít účinnější způsob práce na reformních krocích, který by rychleji vedl k dohodě a k promítnutí změn do systému penzí.

Svůj poradní důchodový tým by měl mít i premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. V jeho „komisi” by měl být třeba jeho poradce, ekonom Jaroslav Ungerman či někdejší šéf České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun. Toho nyní Úřad vlády vyslal i do komise pro spravedlivé důchody.