„Mohu potvrdit, že jsme za klientem byli ve Švýcarsku a hovořili s ním. Rovněž mohu po souhlasu klienta sdělit, že je v péči univerzitní nemocnice v Ženevě, ale pouze v ambulantní péči. Je tedy stále ve Švýcarsku, nikam se neztratil a nikam neodjíždí,“ řekl ve středu Právu Babišův nový obhájce Petr Topinka.

Tento pražský advokát začal Babiše mladšího zastupovat od přelomu listopadu a prosince společně se svým synem Lukášem. Vystřídali tak v této pozici brněnského právníka Michaela Bartončíka, který se s Babišem juniorem dohodl přes jeho matku na ukončení obhajoby kvůli hrozícímu střetu zájmů.

O aktuálním zdravotním stavu klienta, který podle jeho otce a premiéra Andreje Babiše (ANO) trpí schizofrenií, se nechtěl Topinka ve středu vyjadřovat.

Andrej Babiš mladší na Krymu loni na podzim

Andrej Babiš mladší na Krymu loni na podzim

FOTO: Archiv, Právo

Právo ale již dříve informovalo z důvěryhodného zdroje o tom, že švýcarští lékaři odmítají odvoz Babiše mladšího z Ženevy, natož převoz do Česka, kam prý ostatně odmítá odjet i on sám.

Zdroj redakce hovoří o tom, že i nynější Babišův psychický stav je sice díky medikaci stabilizovaný, nicméně není nejlepší.

Advokát Topinka ve středu doplnil, že v současné době se Andrej Babiš mladší nebude vyjadřovat k žádnému z případů, ve kterých figuruje.

V kauze Čapí hnízdo patří Babiš junior se svým otcem i dalšími členy rodiny mezi obviněné.

Ve věci údajného nedobrovolného zavlečení na Ruskem anektovaný Krym je oznamovatelem, a tudíž možným poškozeným.

Čekají na Švýcary

V obou případech ho ale policie dodnes nevyslechla, což se nezmění ani v nejbližší době. Vyšetřovatelé totiž podle informací Práva čekají na to, jak se švýcarské úřady postaví k listopadové žádosti dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha o právní pomoc v podobě znaleckého zkoumání psychického stavu Babiše mladšího.

„V podstatě tomu tak je. Policisté tedy souběžně určitě nějak konají, ale k jejich přímému kontaktu s mým klientem nedošlo, jsme s nimi ve spojení my jako jeho obhájci,“ podotkl Topinka.

Bez toho, aby znalci z oboru psychiatrie řekli, že je Babiš mladší schopen se nadále účastnit trestního řízení, jej policie vyslechnout nemůže. Mimo jiné i na tom tedy vázne konec vyšetřování kauzy údajného padesátimilionového dotačního podvodu kolem Farmy Čapí hnízdo, v níž je stíhán jak premiér Babiš, tak jeho manželka Monika, dcera Adriana, syn Andrej i švagr Martin Herodes.

Advokát Topinka v minulosti zastupoval v řadě sporů vládní ČSSD a její nejvyšší představitele, mimo jiné i někdejšího předsedu a dřívějšího premiéra Jiřího Paroubka či bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Případ Andreje Babiše mladšího
Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu, řekl Babišův syn
Dva premiérovi potomci prý trpí duševními poruchami, policie tomu nevěří
Celá opozice vyzvala Babiše k rezignaci
Je to puč Palermo, můj syn má schizofrenii, rozčílil se Babiš
Protopopov: Babiše jr. jsem neunesl, staral jsem se o něj jako o bratra
Senát vyzval Babiše k rezignaci
Babiš mladší chce vypovídat. Můj otec lže, napsal ze Švýcarska
Andrej do krimu! Tisíce lidí na Václavském náměstí žádaly demisi Babiše
Zeman: Jestli padne vláda, pověřím Babiše znovu
Babiš: Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují
Babiš: Nebyla žádná moje snaha syna uklidit, odjel dobrovolně
Babiš odjel za synem do Švýcarska
Už nás neobtěžujte, řekla bývalá manželka Babiše
Babiš: Syn je přesvědčen, že byl poslán na Krym nedobrovolně