Vyplývá to z usnesení ostravské soc. dem., které má Právo k dispozici. Hašek Právu potvrdil, že kandidaturu zváží.

Dosavadní předseda strany, vicepremiér vlády a ministr vnitra Jan Hamáček podporu svých ostravských kolegů nedostal.

Na post místopředsedkyně ostravští sociální demokraté navrhli svou šéfku Janu Vajdíkovou, které stejně jako Zimolovi a bývalému ostravskému poslanci Adamu Rykalovi před volbami v roce 2017 tehdejší vedení ČSSD pod taktovkou Bohuslava Sobotky zatrhlo kandidaturu do Sněmovny.

Sociální demokracie je v krizi a já jsem připraven jí pomoci bez ohledu na funkceMichal Hašek

Špičky ostravské ČSSD čelily ze strany bývalého vedení kritice, že tamní stranickou buňku ovládly skrze nábor svých příbuzných. Ostravané byli vzpurní i směrem k současnému vedení, když i přes odpor předsednictva soc. dem. podpořili v senátních volbách bývalého šéfa strany Jiřího Paroubka. Ten nakonec stejně neuspěl.

Hašek, který založil platformu Zachraňme ČSSD a donedávna návrat do vysokých stranických pozic odmítal, nyní svou kandidaturu zváží. Sociálním demokratům za důvěru a výzvu, aby kandidoval, poděkoval.

„Do sjezdu zbývají ještě tři měsíce a já jsem nepočítal s tím, že bych se ucházel o místo v nejužším vedení. Sociální demokracie je v krizi a já jsem připraven jí pomoci bez ohledu na funkce, přednost dávám novým tvářím. Výzvu beru vážně a budu ji zvažovat,“ napsal Právu.

Zimola už dříve Právu potvrdil, že kandidovat na předsedu strany proti Hamáčkovi bude, pokud ucítí podporu v členské základně.

Víchu ostravský návrh pobavil

Apel ostravských kolegů nebere naopak vážně Vícha. „Na prvního místopředsedu v žádném případě kandidovat nebudu, když už, tak na předsedu,“ řekl Právu se smíchem.

Poté, co se dověděl o dalších návrzích Ostravanů, ještě dodal: „Jestli je tam navržen i pan Hašek, tak je to další důvod, proč bych já v žádném případě nemohl být místopředseda. Mohl bych být předseda, ale to by tam pan Hašek nemohl být,“ dodal.

Senátor Petr Vícha přichází na jednání grémia ČSSD, které jednalo o vstupu do vlády s ANO.

Šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Sjezd ČSSD se bude konat 2. března v Hradci Králové. Stávající vedení strany, tedy Hamáček a místopředsedové Martin Netolický, Roman Onderka, Jaroslav Foldyna a Jana Fialová, na něm dají funkce k dispozici. Onderka chce kandidovat na statutárního místopředsedu, naopak Foldyna znovu obhajovat funkci nechce. Fialová si to rozmyslí.