Opoziční poslanci v debatě o zavedení dalších vln EET poukazovali na to, že pro řadu starších lidí, kteří si takříkajíc netykají s moderními technologiemi, by byly požadavky státu nesplnitelné.

Poukazovali na to řečníci z řad Pirátů, ODS i premiérův „oblíbený” poslanec Kalousek. „Přece nemůžeme každého živnostníka nutit, jen proto, že jsme si to vymysleli, že ty technologie musí používat, protože nemá jinou cestu,” argumentoval Kalousek.

Video

Premiér Andrej Babiš při čtvrtečních interpelacích

Za příklad použil premiéra Babiše, který ve čtvrtek demonstroval svůj vztah k digitalizaci státní správy masivním zápisníkem, který mu nahrazuje notebook. [celá zpráva]

„Představte si, že by se váš stranický šéf živil jako živnostník. O něm je známo, že dokáže posílat jenom SMS,” oponoval Kalousek poslanci ANO Jiřímu Bláhovi, který se chlubil tím, že moderní technologie i v sedmapadesáti letech ovládá bez problémů.

To zaujalo i za ním sedícího premiéra, který se chopil mobilního telefonu a jal se jím za Kalouskovými zády mávat, patrně na znamení toho, že i on si s některými moderními technologiemi rozumí.

„Byste mu zrušil živnost,” predikoval Kalousek dopady na hypotetického živnostníka Babiše. Ten ještě po Kalouskově odchodu od pultíku naposledy zamával dvěma telefony a debata mohla pokračovat.