„Prezident republiky informoval předsedu vlády, že po návratu z návštěvy Ústeckého kraje začne přijímat nominanty jak za hnutí ANO, tak za ČSSD. Mezi nimi bude i pan Miroslav Poche,” napsal Zemanův mluvčí krátce poté, co Babiš navzdory oznámenému brífinku zmizel ze zámku bez jediného slova. [celá zpráva]

SPOR O POCHEHO
Vláda v ohrožení. ČSSD trvá na Pochem, pro Zemana je „absolutně nepřijatelný”
Pocheho do vlády nenavrhnu, překvapil Babiš. „Podraz” vysvětlil na Facebooku
Komunisté vládu podpoří za další podmínky: Poche nesmí do čela diplomacie
Až se Zeman s Pochem sejde, problémy zmizí, věří Hamáček
Nedůstojná šaráda ČSSD. Prezident nikdy nejmenuje Pocheho, zní z Hradu
Babiše v Lánech vítaly červené trenky, po schůzce se Zemanem dal novinářům vale

„Prezident republiky hodlá pana Miroslava Pocheho požádat, aby zvážil svoji kandidaturu na funkci ministra zahraničních věcí a usnadnil tak sestavování vlády a její toleranci,” informoval dále Ovčáček.

Babiš svolal novináře na pátou hodinu do Průhonic, protože se prý chtěl vyhnout známým křiklounům, kteří v Lánech čekali. Uvedl, že problém s nominací Pocheho ho nepřekvapuje a je dlouhodobě známý. Očekává, že řešení přinese právě Ovčáčkem oznámená schůzka se Zemanem. „Ten problém tady byl od začátku a vy to všichni víte,” řekl hroznu novinářů.

Zeman bude v Ústeckém kraji Zeman do čtvrtka, kdy přesně se s Pochem má sejít, není jasné. Poche už na oznámení hradního mluvčího na Twitteru zareagoval slovy, že děkuje za oznámení a že rád přijede. „To je poprvé, co jste na mě za posledních šest týdnů nezaútočil,” rýpl si do Poche do Ovčáčka.

Pro ČTK Poche řekl, že se na schůzku bude připravovat tak, jako by se šel představit jako ministr zahraničí. „Doufám, že schůzka bude především o mých názorech na zahraniční politiku, směřování české zahraniční politiky, v jakém je stavu diplomatický sbor a zahraniční služba, jaké budou priority. Předpokládám, že se to jednání vyvine tímto směrem,” uvedl Poche.

ČSSD Pocheho navrhla na ministra zahraničí a na své nominaci trvá. Prezident i premiér kritizují jeho postoje v otázce migrace. Vládu by v případě jeho angažmá nepodpořili ani komunisté, čímž prý překvapili šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Ten o takové podmínce dosud neslyšel. [celá zpráva]

Ovčáček už v sobotu na oficiální Twitteru hradní kanceláře zopakoval, že Pocheho Zeman nikdy nejmenuje. Slova lídra KSČM doplnil v neděli o sdělení, že Hamáček údajně „před referendem ČSSD slíbil panu prezidentovi, že předloží návrh na jiného kandidáta na ministra zahraničí, než je M. Poche”.

Zeman Pochemu vyčítá podle Ovčáčka jeho protiizraelské a proimigrační postoje.