Šéf soc. dem. Jan Hamáček navržení Pocheho i přes výhrady prezidenta potvrdil na tiskovém brífinku, na kterém zároveň oznámil výsledky referenda o vstupu do vlády s ANO. ČSSD na koalici s Andrejem Babišem kývla, Poche ale může vznik vlády výrazně zkomplikovat.

ČTĚTE TAKÉ:
Je to oficiální: ČSSD jde do vlády opřené o komunisty
Babiš rozhodnutí ČSSD vítá, v neděli zamíří za Zemanem
Polokomunistická vláda pod patronátem Zemana pro nás bude soupeřem, řekl Fiala
Pětkrát proti. Podívejte se, kde se ČSSD postavila Hamáčkovi

„Soc. dem. odevzdá Andreji Babišovi pět jmen. Bude to těch pět jmen, které jsme představili,“ odpověděl Hamáček na dotaz, kdo by měl ve vládě usednout. „Nechci rýsovat nějaké scénáře. Pokud nastane problém, tak to budeme řešit,“ dodal lídr soc. dem. k možným komplikacím při sestavování vlády.

Reakce Hradu přišla záhy. „Zopakujme si zásadní důvody. M. Poche je odpůrce národního státu, podpořil migrační kvóty a útočí na Stát Izrael a prezidenta USA. Absolutně nepřijatelný!” napsal na oficiální hradní Twitter mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Doplnil, že Zeman se svým postojem sociální demokraty seznámil už v úvodu vnitrostranického referenda. Prezident v minulosti sdělil, že mu vadí údajné Pocheho proimigrační postoje, což by podle Zemana bylo v rozporu s postojem Babišovy vlády. Poche to odmítá.

Netolický: Trváme na něm, je to profík

Místopředseda ČSSD Martin Netolický v Událostech, komentářích na ČT v pátek večer potvrdil, že sociální demokraté Pocheho premiérovi skutečně předložili a že na něm strana trvá. „Miroslav Poche zůstává nominantem sociální demokracie na ministra zahraničních věcí a byl také předložen panu premiérovi,” řekl s tím, že Babiš by měl nyní Pocheho a jména dalších čtyř ministrů za ČSSD předložit prezidentovi.

Jsem přesvědčený, že je to člověk vzdělaný, jazykově vybavený a že má předpoklady pro to stát se ministrem zahraničních věcímístopředseda ČSSD Martin Netolický

„Pokud pan prezident bude dodržovat ústavu republiky, tak bude také (ministry) jmenovat na návrh předsedy vlády. Takto je to správně, protože ústava jasně říká, kdo a který hráč v rámci ústavního systému co říká a co má na starost. A jestli chceme otevírat kreativní výklad ústavy, jak v minulém roce prezident svůj výklad ústavy nazval, tak potom je to možná na třetí autoritu, a tou je ústavní soud,” dodal Netolický s poukazem na možnost podání kompetenční žaloby na prezidenta.

Podle Netolického nezaznělo žádné jiné jméno ani na předsednictvu a nevidí důvod, proč by si měl svou nominaci rozmyslet sám Poche, jak během dne naznačil první místopředseda strany Jiří Zimola. „Já jsem přesvědčený, že je to člověk vzdělaný, jazykově vybavený a že má předpoklady pro to stát se ministrem zahraničních věcí,” dodal Netolický s tím, že Poche je europoslancem pět let.

KSČM: Měli by to promyslet

To, že by ČSSD měla od tvrdošíjného prosazování ministra, s nímž má prezident problém, upustit, v pořadu naznačil i další host, předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Ten se jako zástupce komunistů, kteří přislíbili vládu tolerovat a s ANO a ČSSD ladí toleranční patent, účastnil koaličních jednání.

Je na zvážení, jestli sociální demokracie nemá jiného nominantačlen vyjednávacího týmu za KSČM Pavel Kováčik

„Jestli pan prezident jasně řekl, že pana Pocheho jmenovat nebude, asi je potřeba brát to v úvahu. Já osobně si myslím, že na takovéto jednotlivosti personální - byť důležité, protože ten post ministra zahraničí je velmi důležitý - to přece nemůže stát,” řekl. „Je i na zvážení, jestli sociální demokracie nemá jiného nominanta,” dodal.

Kromě ministerstva zahraničí připadne sociální demokracii ještě ministerstvo vnitra, v jehož čele má stanout sám Hamáček. Resortu kultury by měl šéfovat Antonín Staněk, ministerstvu práce a sociálních věcí Petr Krčál. Do křesla ministra zemědělství má usednout Miroslav Toman.