Státní opera je jednou ze čtyř scén Národního divadla, naposledy prošla opravou v 70. letech minulého století. „Jsme v půlce vlastní realizace a ty práce tomu odpovídají, ať na provozní nebo historické části budovy. Ale samozřejmě práce podléhají dohledu památkové péče, což někdy přináší složitější jednání,“ prozradil Novinkám vedoucí projektového týmu rekonstrukce Jan Křístek.

Oprava budovy začala 8. března 2017, půl roku se v podstatě hlavně bouralo. Po roce prací si budovu mohli v pondělí prohlédnout novináři a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Za 1,5 roku by měla být podle plánů budova otevřena.

V roce 2019 by měla být podle plánů budova opery opět otevřena.

FOTO: Novinky

V jednotlivých patrech provozní budovy probíhají rozvody instalací. Spojovací chodbou se lze dostat do historické budovy, kde je demontována točna, po níž zbyla jen prázdná díra. Lešení je postavené přímo v hledišti a sahá až ke stropu, na kterém pracují restaurátoři.

Historický strop prochází restaurátorskými pracemi.

Restaurátoři pracují na historickém stropu státní opery.

FOTO: Novinky

Po dokončení rekonstrukce budou v budově nové zkušebny, opravují se také prostory pro diváky a jeviště. „V salónku Angela Neumanna už jsou vidět nějaké zrestaurované části, samozřejmě ještě nemají výsledné povrchy, ale zpevnění, elektroinstalaci a rozvody už ano,“ řekl Křístek.