Orloj prošel už několika rekonstrukcemi. První výrazná byla už v roce 1866, kdy vůbec nefungoval. „Pak před válkou i po válce, potom v roce 1986, 1995, 2005 a vlastně komplexní rekonstrukci od války zažíváme až teď,“ řekla jednatelka hodinářství Mariana Nesnídalová.

Orloj se při opravách dočká například nové kopie Mánesovy kalendářní desky nebo nových konopných lan, které nahradí dosavadní ocelové řetězy. Vrátí se tak do podoby z 60. let 19. století.

Božkův chronometr je pro fungování orloje nejdůležitější.

Božkův chronometr je pro fungování orloje nejdůležitější.

FOTO: Novinky

Restaurované části v hodinářství

Pod vedením odborníků se v pražské dílně zrenovují i nejstarší díly stroje z 15. století. „Už máme hotový pomocný nátah čtyřiadvacetníku (vnějšího pohyblivého ciferníku s gotickými číslicemi, který ukazuje staročeský čas začínající západem Slunce, pozn. red.), budeme restaurovat točny pod apoštoly, Božkův chronometr a kohouta,“ objasnila Novinkám Nesnídalová a vysvětlila, že bez pomocného stroje by se čtyřiadvacetník nepohnul. Je to vlastně největší kružnice na orloji a pomáhá jeho pohybu.

Božkův chronometr je srdce orloje. „Kdyby nešel, nešlo by nic, bez něj by se celý orloj zastavil.“

Zlatý kohout byl dodaný na orloj v roce 1880, podle Nesnídalové je to na orloji „novinka“. Jeho funkce jsou omezené - hýbe hlavou a křídly a samozřejmě kokrhá. „Také se celý rozebere, vnitřek se zrestauruje a dostane nový zlatý kabát,“ dodala Nesnídalová.

Zlatý kohout je z roku 1880 a je na orloji v podstatě novinkou.

Zlatý kohout je z roku 1880 a je na orloji v podstatě novinkou

FOTO: Novinky

Zprovozní se v říjnu

Délka opravy byla předběžně určena na půl roku, ale vše podle Nesnídalové záleží na tom, jak rychle budou pracovat kameníci. Ti musí přijít jako první a opravit kamenné prvky, které u orloje jsou. „Tuším, že termín spuštění je stanoven až na 28. října, ale my ho samozřejmě smontujeme dřív a budeme mít nějaký záložní program, abychom vyzkoušeli, zda funguje vše tak, jak má,“ řekla jednatelka společnosti Hainz.

Náklady na současnou generální opravu pražského orloje se odhadují na deset miliónů korun.