„Hnutí ANO tak už třetí měsíc po sobě potvrzuje, že jedinými partnery, s nimiž je ochotno vážně jednat, je SPD a KSČM, ostatní demokratické politické strany ignoruje,” uvedl Chovanec.

Zároveň upozornil, že v případě otevřené či skryté podpory ze strany KSČM a SPD by Českou republiku čekala vláda „usilují o demontáž ústavního systému republiky a také o vystoupení z EU a NATO”.

S komunisty a SPD vytvořilo ANO expertní týmy, které hledají programové shody. [celá zpráva]

Sociální demokraté jsou podle Chovance ochotni jednat o podpoře proevropské vlády, která bude garantovat plnění mezinárodních závazků. I nadále odmítají, aby v čele kabinetu stála trestně stíhaná osoba, zatímco ANO trvá na tom, že premiérem bude jeho šéf Andrej Babiš, kterého policie stíhá kvůli údajnému zneužití dotací v kauze Čapí hnízdo.

Do jejího vyřešení by se podle Chovance mělo hnutí ANO vzdát nároku na obsazení ministerstev financí, vnitra a spravedlnosti. Zároveň ČSSD očekává, že ANO navrhne regulační mechanismy, jak odbourat střet zájmů na resortech průmyslu, zemědělství a životního prostředí, daný napojením na koncern Agrofert.

Chovanec naznačil, že ANO dost možná čeká na nové vedení sociálních demokratů a doufá, že „nebude trvat na dosavadních programových a dalších podmínkách a přivede sociální demokracii do koaličního lože jako levnou nevěstku za příslib několika pašaliků pro pár vyvolených”.

Podle Chovance nelze očekávat, že by se ČSSD na sjezdu vzdala svých podmínek a přistoupila „na nedůstojnou roli fíkového listu pro stávající koalici ANO, SPD a KSČM”, která se projevuje ve Sněmovně.