Toman je přesvědčen o tom, že petiční archy, které na vnitro údajně poslal poštou ve třech balících, byly správně vyplněné, protože podpisy sbírali lidé, kterým věří. Naxer dodal, že Toman kandidátní listinu podal řádně a že mu téměř všechny podpisy „byly neznámými osobami ukradeny”, a to možná přímo na ministerstvu vnitra.

„Jedná se o skandální volební podvod, který je v dějinách ČR zcela mimořádný, jedná se o vážné ohrožení demokracie v České republice,” uvedl Naxera. Úmyslem pachatelů podle něj nepochybně bylo zabránit „nepohodlnému kandidátovi ucházet se o funkci prezidenta”.

Toman proto chce podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, chce se domáhat, aby byl zařazen na seznam potvrzených kandidátů. Zároveň podle Naxery podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu maření voleb.

Vnitro: Dodal jen 11 podpisů

Ministerstvo vnitra pochybení odmítá, uvedlo, že při posuzování kandidátních listin postupuje striktně podle zákona. „Z výzvy k odstranění závad je patrné, že ministerstvo vnitra obdrželo v případě kandidátní listiny pana Tomana petiční archy s pouze 11 podpisy," sdělila Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

„Podporu ze strany zákonodárců a všechny petice s podpisy občanů, které ministerstvo vnitra obdrží při podání kandidátní listiny, řádně zaevidujeme a v rámci správního řízení o registraci či odmítnutí kandidátní listiny posoudíme,” dodala.

Rozhodnutí vnitro vydá 24. listopadu. Když budou mít kandidáti pochybnosti, mohou se obrátit na soud.

Konspirační teoretik Toman

Toman byl jedním z 20 kandidátů, kteří se u ministerstva vnitra do prezidentských voleb zaregistrovalo. Úřad už 11 z nich napsal, že nesplnili zákonné podmínky, když zjevně nedodali dostatečný počet podpisů členů Parlamentu nebo občanů nebo že kandidaturu podali pozdě. [celá zpráva]

Toman se na svých webových stránkách označuje za stratéga a konspiračního teoretika. Uvádí, že ČR je protektorátem EU a Německa. Rozpad Československa považuje za nezákonný, a za neplatné proto označuje vše, co se od té doby stalo.

Je přesvědčen, že zabránit v kandidatuře na prezidenta v nynějších volbách i v těch v roce 2013 se mu snaží stát a policie, kteří proti němu používají „lidi přímo či nepřímo spojené” s případy odsouzeného nájemného vraha Jiřího Kajínka nebo s kauzou plzeňských práv. Stát a média označuje za nepřátele lidu.

Toman je přesvědčen, že kdyby se mohl voleb zúčastnit, vyhrál by je. Dokládá to například anketou na Facebooku, ve které hlasovalo několik desítek lidí. Získal v ní podporu přes 50 procent.