Prezident Miloš Zeman má v úterý odpoledne pověřit Babiše jednáním o sestavení vlády. „Jak Babiš, tak Zeman se netají preferencí, že se bude jednat o menšinovou vládu – jednobarevnou vládu ANO, která může vládnout neomezeně dlouho bez důvěry. To je podle našeho názoru za hranicí zvůle,“ komentoval Kalousek.

ČTĚTE TAKÉ:
ON-LINE zpravodajství z povolebního vyjednávání

Řešení, jak zabránit menšinové vládě, je podle Kalouska jednoduché. Stačí nezvolit předsedu dolní komory. O post se uchází Radek Vondráček z ANO a předseda ODS Petr Fiala.

Ani Vondráček, ani Fiala

„Máme tedy všichni tu jedinou možnost, jak takové menšinové vládě zabránit – nezvolit ani Vondráčka, ani Fialu, a tedy neustavit Sněmovnu do té doby, dokud Babiš nevrátí pověření Zemanovi nebo nepřijde s transparentním řešením,“ nastínil svůj plán Kalousek.

„Nebude-li schůze ustavena, nemůže Sobotkova vláda podat demisi, nepodá-li demisi, nemůže být jmenován předsedou vlády Babiš,“ vysvětlil.

O návrhu chce nyní vyjednávat se všemi stranami kromě ANO a KSČM. Komunisté už deklarovali, že by Babišovu menšinovou vládu mohli podpořit.

Zeman: Je to ubohé

K plánu Kalouska se odpoledne v Lánech vyjádřil prezident Miloš Zeman. „Je to ubohé a není to spojeno s přirozeným gentlemanstvím. Nicméně u pana Kalouska jsem nikdy nepředpokládal, že je to gentleman,“ konstatoval prezident.

Babiš reagoval stručně. „Potřebujeme rychle ustavení Sněmovny a potřebujeme vládu. Jto velké neštěstí, že pan Kalousek zůstal v politice,“ prohlásil šéf ANO.