Matkou se stala samice Etosha, která již jedno mládě ve dvorské zoo na svět přivedla, a to v roce 2012. Sama Etosha se narodila ve dvorské zoo v roce 2006. Otcem nového přírůstku se stal jedenadvacetiletý samec Mweru. Samička při narození vážila 34 kilogramů.

„Etosha s mládětem nyní odpočívají ve vnitřní ubikaci. Přestože porod proběhl bez komplikací, jsou obě ještě unavené. Předpokládáme však, že pokud budou dobře prospívat a počasí nám to dovolí, mohly by se během pár týdnů poprvé vydat společně ven,” uvedl kurátor nosorožců Jiří Hrubý.

Nosorožci dvourozí jsou ohroženi vyhynutím.

Nosorožci dvourozí jsou ohroženi vyhynutím.

FOTO: Zoo Dvůr Králové, ČTK

Dvorská zoo má s novým přírůstkem celkem 20 nosorožců, což je největší skupina chovaná v Evropě. „Narození dalšího nosorožčete je pro nás skvělá zpráva. Etosha se před pár lety stala matkou samice Elišky, kterou jsme loni úspěšně vrátili do Afriky. V současné době pracujeme na tom, aby se nám to podařilo i s některými dalšími dvorskými jedinci,” řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Ve volné přírodě žije posledních několik stovek jedinců tohoto druhu.

Ve volné přírodě žije posledních několik stovek jedinců tohoto druhu.

FOTO: Zoo Dvůr Králové, ČTK

Chovu nosorožců se Zoo Dvůr Králové věnuje od 70. let a patří mezi nejúspěšnější chovatele na světě. V současné době chová nosorožce dvourohé a nosorožce tuponosé jižní bílé. Do Afriky zoo v rámci svých ochranářských projektů převezla zatím osm nosorožců, a to do rezervací v Tanzanii a Keni. Letos v září přímo v zahradě uspořádala zoo demonstrativní pálení nosorožčích rohů na protest proti nelegálnímu obchodu s rohovinou.

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem narodilo mládě nosorožce dvourohého

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem narodilo mládě nosorožce dvourohého.

FOTO: Zoo Dvůr Králové, ČTK

Z 57 dosud narozených nosorožců v zoo bylo 45 dvourohých. Z nich se tři nosorožci dvourozí narodili loni. Dále se narodilo pět nosorožců severních bílých, tři jižní bílí, jeden kříženec jižního a severního bílého a tři nosorožci indičtí. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976.