Bakterie byly potvrzeny ve třech menších ze čtyř hal. Ve čtvrté, kde je 69 000 nosnic, se nákaza nepotvrdila. Podle Vorlíčka se bude drůbež likvidovat nejspíš do pátku. Jde o velký počet, na jaře se zlikvidovalo kvůli nákaze ptačí chřipky v celé zemi zhruba 98 000 ptáků.

Kontaminovaná vejce se likvidují v asanačním podniku Mankovice. „Po dohodě se Státní veterinární správou jsme příslušná vejce preventivně stáhli z trhu,” uvedl majitel firmy Arnošt Maiwald. Dodal, že se salmonela zjistila z trusu.

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Pro silné a zdravé jedince nebývá onemocnění většinou nebezpečné. Ohroženi mohou být starší a nemocní lidé a malé děti, protože se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

Ještě před definitivním potvrzením salmonely oznámil obchodní řetězec Lidl, že stahuje z prodeje vejce od zmíněného výrobce AG Maiwald. Důvodem byly výsledky laboratorních testů, které ukázaly právě na výskyt salmonely. [celá zpráva]

Salmonelóza postupně v českých chovech mizí. Například předloni veterináři informovali, že od roku 2007, kdy se začal výskyt nemoci kontrolovat v rámci Národního programu tlumení salmonel, klesla na méně než desetinu na tehdejších 1,4 procenta pozitivních hejn. Stát dává každoročně na tlumení této choroby v chovech stamiliony korun.