Voda postihla především spodní část Předmíře. Ze zdejších obytných domů spadly čtyři a u dalších byla narušena statika. Kromě značných hmotných škod si vlna vyžádala také jeden lidský život.

Letecké záběry obce Předmíř před povodní

Letecké záběry obce Předmíř před povodní

FOTO: obec Předmíř

Zdejší obyvatel Václav Houdek s rodinou patřil mezi ty, kterým domov spláchla voda. „O půlnoci z 12. na 13. srpna k nám přijel starosta a řekl, že máme opustit dům. Tu noc jsme přespali u mého švagra ve vedlejším Zámlyní. Druhý den ráno, když jsem se vzbudil a podíval se z okna, tak jsem uviděl naši střechu plavat po louce. Pomyslel jsem si, že je konec,“ řekl Houdek.

„Na ten osudný den vzpomínám těžce. Celý den jsem pracoval na tom, abych od vody uchránil co nejvíce věcí, což se mi nakonec nepodařilo. Když jsem druhý den ráno viděl náš dům rozbořený, vůbec se mi nechtělo ho opravovat. Nakonec jsem to ale nějak překonal, dostali jsme nějaké peníze a pustili jsme se do toho,“ uvedl Houdek.

V Předmíři byly zničeny 4 domy, několik dalších se na doporučení statika muselo zbourat

V Předmíři byly zničeny čtyři domy, několik dalších se na doporučení statika muselo zbourat.

FOTO: obec Předmíř

Strach z velké vody trvá dodnes

V původním domě žil pan Houdek s manželkou, dětmi a rodiči patnáct let. „Trvalo nám přesně rok, než jsme si postavili dům znovu. Začali jsme ho stavět v říjnu 2003 a v listopadu 2004 jsme se stěhovali,“ vzpomíná. Po dvou letech se do nového domu vrátil už jen se ženou. Právě rozdělení rodiny nese pan Houdek nejhůře.

Pan Houdek měl než přišla vlna z Metel před domem pytle s pískem

Pan Houdek měl, než přišla vlna z Metel, před domem pytle s pískem.

FOTO: obec Předmíř

„Když si na povodně vzpomenu, ještě dnes se mi dělá špatně. Doteď mám trochu trauma, když ve zprávách slyším o změně počasí,“ přiznal.

Vesnice Předmíř byla zaplavená už od předchozího dne, tedy od 12. srpna. „Na návsi a na silnici bylo okolo metru vody. Domy byly obestavěny hrázemi z hnoje a pytlů s pískem,“ popsal situaci bývalý starosta obce Karel Palivec. „Když přišla vlna ze sousední obce Metly, tak ty domy popadaly. Na Předmíř se valilo koryto vody široké přes 200 metrů a odtrhlo předměstskou spodní část obce od horní,“ vysvětlil Palivec.

„Zpozorovali jsme to při svítání, okolo páté hodiny ráno, kdy po té vodě plavaly olše nastojato s kořeny i s baly a zastavily se až o dráty elektrického vedení. Pak začala voda opadávat a domy padat,“ potvrdil.

O povodních v roce 2002
V srpnu 2002 zaplavila velká voda Čechy ve dvou vlnách. První (7.-11.8.) naplnila koryta řek na jihu a západě Čech, postupně ale opadala. Druhá vlna (12.-16.8.) byla mnohem silnější, s katastrofickými následky.
Trvalý déšť způsobený pomalu postupující tlakovou níží v první vlně rozvodnil většinu jihočeských a západočeských toků. Déšť pak nakrátko ustal, 11. srpna se ale nad jihozápadem Čech střetly dva frontální systémy a začalo pršet ještě víc. Přesycená půda už další vodu nezadržela, a ta se tak řítila do přeplněných řek. Nejpostiženější bylo povodí Vltavy.
Už 12. srpna byla pod vodou všechna velká města na jihu a západě Čech. Nejhorší situace byla v Sušici, Strakonicích, Klatovech, Písku, Plzni, Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Berouně a Praze. V krajích byl vyhlášen stav nouze.
V Praze se Vltava rozlila po Kampě, Holešovicích a Karlíně. Historické centrum ochránily protipovodňové bariéry. Největší škodu voda způsobila v metru, kde zatopila 18 stanic a téměř 20 kilometrů kolejí.
Nejhůře katastrofa postihla vesnice v záplavových oblastech. V obci Metly na Strakonicku zničila šestimetrová vlna z rybníka 15 domů uprostřed vsi. V Zálezlicích u Mělníka pak kvůli povodni spadlo přes 120 domů. Rozvodněné Labe zaplavilo mimo jiné areál neratovické chemičky Spolana, přičemž z továrny unikly desítky tun chemikálií.
Povodně si vyžádaly 17 lidských životů. V Č. Budějovicích, Táboře, Třeboni a Šanovicích zahynuli lidé odčerpávající vodu a pomáhající dobrovolníci, v Mutenicích přišel o život člen povodňové komise. Několik lidí zemřelo uvnitř svých domů a chat, které strhla voda. Dva lidé utonuli v autech, další tři lidi včetně raftařky strhl proud. V Děčíně zemřel jeden člověk při odstřelu lodi, další oběť si na Písecku vyžádal pád podmáčeného stromu.
Postiženo bylo přes 750 obcí, téměř čtvrt miliónu lidí muselo být evakuováno. Celkově velká voda způsobila škodu přes 73 miliard korun, z čehož 6 miliard stálo zprovoznění pražského metra.
Jedním ze symbolů povodní se stal také lachtan jihoafrický jménem Gaston z pražské zoologické zahrady. Gaston využil zaplavené spodní části zoo a vydal se po Vltavě na cestu za svobodou. Po necelém týdnu a 300 kilometrech ho chytili v Labi němečtí záchranáři. Gaston ale následně pošel vyčerpáním.
ČTĚTE TAKÉ:
Patnáct let od povodní: Zkáza udělala z Karlína lukrativní čtvrť 
Patnáct let od povodní v Hroznětíně: Většina města je nepojistitelná 
Patnáct let od povodní v Neratovicích: Z domu mu zůstala stát jen zadní stěna 
Patnáct let od povodní: Kde bývaly Metly, zůstala jen planina 
Patnáct let od povodní: V Mlékojedech velká voda nebývá, myslel si majitel. Dům musel zbourat 
Patnáct let od povodní: Blatná první vlnu zvládla, zkáza se přihnala až z protrhaných rybníků 
Patnáct let po povodních v Libiši: Kvůli chlóru ze Spolany jsme si měli zavřít okna. Žádná jsme neměli 
Patnáct let od povodní v Sedlci: Rok a půl trvalo, než z bahna udělali zase domov 
Patnáct let od povodní: Voda přišla ve středu, v sobotu a v neděli, vzpomíná cukrář z Ledenic
Patnáct let od povodní v Libiši: Připadalo mi to jako v roce 1945, kdy rozbombardovali část Neratovic
Patnáct let od povodní: V Písku si velká voda odnesla dva lidské životy