„Mandátový a imunitní výbor doporučí Poslanecké sněmovně jejich vydání,“ oznámila po více než dvouhodinovém jednání předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). Rozhodnutí bylo podle ní jednoznačné. „Nebyla to úplná většina, ale velká většina přítomných poslanců byla pro vydání,“ dodala.

Vydání poslanců musí ještě oficiálně stvrdit Sněmovna, rozhodnout by měla ve středu ráno.

Podle poslance a místopředsedy výboru Martina Plíška (TOP 09) jsou důvody zřejmé. „Nejde o politický boj. Je zřejmé, že o vině a trestu by měl rozhodovat nezávislý soud. Skutky, které jim jsou dány za vinu, jsou poměrně vážné,“ konstatoval.

Borka ani Novotný se úterního jednání neúčastnili. Před poslanci mluvili už před dvěma týdny. Tehdy oba médiím sdělili, že o vydání sami nepožádají, rozhodnutí nechají na mandátovém a imunitním výboru.

Novotný uvedl, že se cítí nevinen a poškozen na jméně. Vydán být nechce, protože nechápe, proč by měl dostat za uši dvakrát. Obvinění je podle něj vykonstruované a účelové.

V kauze je již 24 obviněných

V případu ROP Severozápad jde o ovlivňování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V kauze je obviněno už 24 lidí, mezi nimi jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Mezi trestně stíhanými je také bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.

Pravomocně odsouzen byl již například bývalý šéf ROP Severozápad Petr Kušnierz za manipulaci s evropskými dotacemi. Ten začal během vyšetřování spolupracovat s policií a upozornil na údajné zapojení dalších 24 lidí, mezi nimi byli i vysoce postavení členové vedení Ústeckého kraje.

Dolní parlamentní komora už v tomto volebním období rozhodovala o vydání pěti lidí k trestnímu stíhání, například poslance Bronislava Schwarze (ANO), Štěpána Stupčuka (ČSSD), exprimátora Bohuslava Svobody (ODS), poslankyně Aleny Nohavové (KSČM) a poslankyně Zuzany Kailové (ČSSD). Pouze v posledním případě zákonodárci rozhodli o nevydání.