„Jsem překvapený, to jsem nečekal. Pan premiér poškozuje práci celé vlády, ministrů, postupně ničil pověst vlády neustálými útoky proti mně,“ řekl Novinkám Babiš.

„Je to zoufalý krok zoufalého člověka. Potvrdila se jeho neschopnost něco rozhodnout,” dodal.

Končí celá vláda, oznámil Sobotka

Původně se spekulovalo, že premiér Babiše odvolá kvůli pochybnostem ohledně jeho podnikání a korunových dluhopisů. Sobotka ale nakonec v úterý oznámil, že ještě tento týden podá demisi prezidentovi Miloši Zemanovi. Nechce prý, aby Babiš hrál roli mučedníka. Babiš se má ve středu odpoledne sejít se Zemanem na Hradě.

Nejlepším řešením by podle Babiše bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb, které se budou konat 20. a 21. října, řekl ČTK.

Video

Bohuslav Sobotka oznamuje připravenost k demisi.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na rozhodnutí předsedy vlády reagoval se slovy, že se jedná o křeč premiéra Sobotky a ČSSD, která se uměle snaží vyvolat krizi. Řekl to během Žofínského fóra. „Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference,“ citovala Faltýnka ČTK.

Faltýnek: Vzal si celou zemi jako rukojmí

Ministři z hnutí ANO se spolu s šéfem poslanců Faltýnkem sešli v úterý odpoledne na mimořádném jednání. Sobotku zkritizovali s tím, že destabilizuje zemi.

„Pan premiér a sociální demokraté poslední dny dělali dělostřeleckou přípravu k odvolání pana Babiše. Místo toho, aby pan premiér něco učinil, tak si vzal jako rukojmí celou naši zemi,” prohlásil Faltýnek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že Sobotka zahodil několik let současné vlády. „Řeší vážný problém, který si vytvořil sám ve svojí hlavě, možná s několika kolegy ze soc. dem.,” míní Brabec.