Podle Hamáčka z čísel závěrečného účtu ministerstva obrany za loňský rok vyplývá, že Stropnického resort nedokázal vyčerpat čtyři miliardy korun, čímž podíl výdajů na obranu klesl na 0,97 procenta HDP. Loni ministerstvo hospodařilo s 49,7 miliardy korun.

„Pan ministr Stropnický vejde do dějin jako nejdéle sloužící ministr obrany, ale také vejde do dějin, protože nedotáhl ani jeden klíčový modernizační program,“ řekl Hamáček. Stropnický se podle něj řídí heslem: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“

Ministra obrany Martin Stropnický (ANO)

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Podle předsedy Sněmovny je problém ve vyzbrojovací sekci ministerstva. „Je alarmující, že za dobu vládnutí ministra Stropnického se vystřídali čtyři náměstci pro vyzbrojování,“ poznamenal Hamáček. Dodal, že problém je na tolik vážný, že doufá, že se situací na ministerstvu obrany bude zabývat premiér Bohuslav Sobotka.

Stropnický na svém twitterovém účtu uvedl, že Hamáček kvůli blížícím se volbám ohýbá realitu. „Ministerstvo obrany loni sice nevyčerpalo čtyři miliardy ze svého rozpočtu. Z toho 3,9 miliardy ovšem proplácíme letos za již uzavřené smlouvy,” uvedl Stropnický.

Dodal, že také ministerstvo vnitra vedené Milanem Chovancem z ČSSD také loni nevyčerpalo tři miliardy.