Tvůrcem zhruba půlmetrové sošky z lipového dřeva, které ještě před umístěním do vitríny požehnal páter z Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty, je Dalibor Čenčík.

„Dal jí podobu něžné a laskavé ochránkyně,“ uvedla zástupkyně investora a pražská radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), která se slavnostního aktu také zúčastnila.

Připomněla, že Čenčík je řezbář, malíř, ale i dlouholetý pracovník společnosti Subterra. Ta kolektor pro Prahu buduje spolu s firmou Hochtief.

Řezbářské dílo není zdaleka Čenčíkovou první Barborou. „Sošek svaté Barbory, které jsem vyrobil nejen z dřeva, ale i ze žuly nebo pískovce, byste po světě našli několik set,” uvedl.

Inženýrské sítě v podzemí

Nový kolektor se začal stavět v září minulého roku. Délka ražených úseků bude přes 400 metrů, celková hloubka šachet přibližně 130 metrů.

„Stavba je poměrně náročná tím, že vede pod Vltavou,” poznamenal generální ředitel Subterry Ondřej Fuchs. „Kvůli tomu musíme být velmi opatrní, abychom nezpůsobili nadvýlomy a nevnikla tak do budovaného díla voda,” upřesnil.

Stavba nového kolektoru u Hlávkova mostu

Stavba nového kolektoru u Hlávkova mostu

FOTO: Novinky

Cílem projektu je vytvořit moderní podzemní trasu pro inženýrské sítě, které nyní vedou skrz Hlávkův most. „Jedná se o první výstavbu kolektoru po osmi letech, zatím poslední se vybudoval na Václavském náměstí,” sdělila Novinkám radní Plamínková.

„Rozšiřující se síť kolektorů je pro Prahu velmi důležitá, protože při případných poruchách není nutné rozkopávat ulice, což Pražané jistě uvítají,” dodala radní.

Hlávkův most čeká rekonstrukce

Po dokončení díla bude možné zrekonstruovat více než sto let starý Hlávkův most.

Kolektor plánují stavitelé dokončit v červnu 2018. Cena se předběžně odhaduje na 461 miliónů korun bez DPH.

Tunel Hlávkova mostu

Tunel Hlávkova mostu

FOTO: Novinky

Pražskou památkovou rezervaci, do které patří i Hlávkův most, by nový kolektor narušit neměl, protože jeho součástí bude jen minimum povrchových konstrukcí.