Vše začalo tím, když se Babiš v úterý pustil do předsedy vlády kvůli absenci na summitu EU. Sobotka v pátek vynechá neformální část summitu a odjede do Brna na sjezd ČSSD. Čechy bude v Bruselu zastupovat slovenský premiér Robert Fico.

Sobotka v reakci na kritiku ve středu ráno na svého vicepremiéra vytáhl statistiku o jeho nevalné účasti na jednáních ministrů financí EU. Babiš na to reagoval dalším osočováním.

Už jsou zase v sobě. Sobotka dnes zjistil, že Babiš je absentér a zájmy Česka jsou mu fuk
To už je otevřená válka. Babiš vmetl Sobotkovi, že neumí jazyky a nemá moc povinností

„A co pan premiér při své 100procentní účasti na EU summitech reálně vyřešil? Je schopný na takovém summitu vystoupit a prezentovat český zájem v oblasti migrační politiky EU? Vytváří si jako já vztahy se svými protějšky z dalších evropských zemí?“ napsal Novinkám Babiš.

V Bruselu mě znají dobře, mluvím čtyřmi jazyky, nepotřebuju tlumočníkaAndrej Babiš (ANO), vicepremiér a ministr financí

Vzápětí se vychválil, že on se na rozdíl od Sobotky pere za zájmy Čechů v Unii. „Už tři roky bojuju za to, abychom mohli kontrolovat úniky na DPH a ohlídali jsme si naše peníze a nerozhodovala nám o tom Unie. Obcházím ostatní ministry financí a otravuju je s tím, aby mě podpořili,“ obhajoval se ministr.

Podle svého mínění je tak neodbytný, že téma tzv. reverse charge dostal po třech letech na jednání ministrů financí i přes to, že se tomu spousta z nich bránila. Dodal, že Sobotka jako ministr financí toto téma vůbec neřešil a únik peněz na DPH mu nevadil.

„Sedět někde je jedna věc, ale aktivně za něco bojovat je věc druhá. O mé práci psaly The Financial Times, Les Echos a Politico (přední světová média – pozn. red.), v Bruselu mě znají dobře, mluvím taky čtyřmi jazyky, tak nepotřebuju na rozdíl od pana premiéra tlumočníka,“ rýpl si znovu do Sobotky Babiš.