„Špička spadla na osobní auto, které bylo zaparkované vedle, má rozbité přední sklo a promáčklou střechu. Majitel s tím autem odjel, takže předpokládáme, že to půjde opravit,” uvedla starostka.

Pád stromu zlomil i lampu veřejného osvětlení. Kmen se ulomil hned u země v místě kotvení. „Mysleli jsme si, že ho zkrátíme a zasadíme, ale pár metrů nad tím byl zlomený ještě jednou,” dodala.

Strom nechala radnice rozřezat a odvézt, na místě zůstal jen betlém a zvonička přání. Strom by se měl ale na místo v následujícím týdnu vrátit.

Žádné další mimořádné škody

„Máme krásně ozdobené a osvětlené náměstí a byla by škoda, kdyby tam strom chyběl. Budeme se snažit najít nový vhodný strom,” konstatovala starostka. Žádné další škody vítr ve městě nenapáchal, jen pár převrácených košů a shozených květináčů.

Před silným větrem varovali i meteorologové. Podle Radka Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu Ústí nad Labem dosahoval i v níže položených oblastech Ústeckého kraje vítr v nárazech až 90 kilometrů v hodině.

„V Žatci stanice tolik neukazovala, je ale umístěná v dolíku," řekl. Hasiči měli v souvislosti se silným větrem zhruba desítku výjezdů. „Nebylo to ale nic mimořádného, většinou šlo o popadané stromy nebo ulámané větve," informoval operační důstojník Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.