František Bohdal podle ministerstva „měl podíl na přípravě emigrace jiné osoby spočívající v jejím ukrývání a materiálním zabezpečení a dále za ukrývání zbraní a munice pro odbojovou skupinu“.

Bohdalová po slavnostním ceremoniálu Právu řekla, že do nedávné doby netušila, že její otec schovával pro odbojáře zbraně a munici. Ale o tom, že pomohl emigrovat ministru exilové vlády Ladislavu Karlu Feierabendovi, se v rodině vědělo. „Byl to ministr Feierabend z Benešovy vlády. To jsem věděla, protože táta byl za to odsouzen na 15 let a odseděl si skoro sedm let ve Valdicích,“ uvedla slavná herečka.

Františka Bohdala soud odsoudil v roce 1954 za napomáhání k velezradě a přidal k tomu přechovávání zbraní. Vzdálený příbuzný si totiž k němu do truhlářské dílny schoval osm pistolí.

Herečka Jiřina Bohdalová přebírá od vojenského historika Eduarda Stehlíka ocenění In memoriam pro svého otce Františka Bohdala. Ceremoniálu se zúčastnila také dcera Bohdalové, herečka Simona Stašová.

Herečka Jiřina Bohdalová přebírá od vojenského historika Eduarda Stehlíka ocenění In memoriam pro svého otce Františka Bohdala. Ceremoniálu se zúčastnila také dcera Bohdalové, herečka Simona Stašová.

FOTO: Petr Horník, Právo

O tom, jak otcovo uvěznění poznamenalo její život a život její rodiny, nechtěla herečka příliš mluvit. „To víte, že mě za to nechválili. To vám nebudu vyprávět, to si snad každý dovede představit. Nehledě na to, že o tom nerada mluvím, protože je to bolestivá stránka naší rodiny,“ dodala.

Vyznamenání ke 111. narozeninám

O ocenění pro svého otce požádala Bohdalová poté, co natáčela dokument Tajemství rodu, v němž mluvila o otcově uvěznění. „Když plukovník Eduard Stehlík (ředitel odboru ministerstva obrany pro válečné veterány) vyslechl, jaký byl jeho život, tak mi řekl, abych o ocenění požádala,“ dodala Bohdalová. Je jí líto, že se otec vyznamenání nedožil. „Včera by mu bylo 111 let, takže to dostal k narozeninám,“ poznamenala.

Ocenění otce Jiřiny Bohdalové za jeho protikomunistickou odbojovou činnost je zajímavé i proto, že herečka se dlouho soudila proti tomu, že ji komunistická Státní bezpečnost (StB) vedla od roku 1959 ve svých spisech jako svou agentku. V roce 2004 se jí podařilo přesvědčit soud, že její jméno je na seznamech neoprávněně.

Kromě Františka Bohdala byl oceněn např. disident a porevoluční ředitel BIS Stanislav Devátý.