Projekt patří k největším investičním akcím Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), které vypukly v letošním roce. Podle Hany Kletečkové z PVS se náklady pohybují ve výši 54 miliónů korun.

„Do zimy chceme dodělat fasádu a pracovat uvnitř objektu,“ popsal Právu Martin Vlk ze společnosti Subterra, která má práce na starosti. Zateplení už je zčásti hotové.

Oprava čerpací stanice v Hrdlořezích, která zásobuje vodou Žižkov a Malešice

Oprava čerpací stanice v Hrdlořezích, která zásobuje vodou Žižkov a Malešice

FOTO: Lucie Fialová, Právo

V útrobách stavby se například vymění stará čerpadla za nová a veškeré potrubí, které pochází ještě ze 60. let, kdy čerpací stanice vyrostla. Že zařízení je za zenitem, je vidět třeba podle toho, že hřídele netěsní a voda teče, kudy nemá. O kus dál dávno zkorodovala barva na litinovém potrubí a nátěr už hodně popraskal.

Projekt počítá s obnovou transformátorů a silových kabelů, renovací malé vodní elektrárny, repasí turbín, opravou kanalizace, vodovodu a kompletní výměnou kabelových rozvodů.

„Nejtěžší je, že práce probíhají za provozu, musíme se podřídit režimu čerpací stanice. Lehčí je stavět na zelené louce než něco modernizovat,“ konstatoval Vlk.

Obdobné rozsáhlé rekonstrukce PVS zajišťovala například u čerpacích stanic Bruska a Flora.