„Dnes to řeknu poprvé a zcela otevřeně. Zítra večer jsem měl odlétat na návštěvu Číny, kde jsem se měl setkat se svým zemědělským protějškem a také s ministrem pro oblast vodního hospodářství. A ta cesta se neuskuteční, protože náš zastupitelský úřad v Pekingu dostal informaci, že oba dva tito ministři ta setkání se mnou ruší,“ uvedl Jurečka na dotaz, zda má skutečně v plánu podpořit dalajlamu i na plánované cestě do Číny.

O tom, že chce dát v Pekingu najevo, že Česko není „připodělané”, hovořil Jurečka v rozhovoru pro Právo. [celá zpráva]

„Vysvětlení bylo, že je to z důvodů, které obě strany zcela jistě chápou,“ dodal ke zrušení cesty ministr s tím, že je to pro něj překvapivá informace.

Delegaci povede náměstek

Podle ČTK ministerstvo zemědělství v pondělí k Jurečkově cestě uvedlo: „Účast ministra byla odložena, jelikož čínská strana nepotvrdila přijetí na úrovni ministrů v dostatečném časovém předstihu. Návštěva Číny se uskuteční v plánovaném termínu, delegaci povede náměstek ministra Aleš Kendík.”

„Jestliže Čína minulý týden řekla, že chce, aby se česko-čínské vztahy rozvíjely, tak najednou je zrušena schůzka na nejvyšší úrovni, která se domlouvala několik týdnů,“ řekl Jurečka. Je přesvědčen, že krok je přímým důsledkem Hermanova setkání s tibetským duchovním vůdcem.

„Já jsem nezaznamenal, že by ministr kultury Daniel Herman řešil nějaké politické otázky ve vztahu k Číně. On se s ním (dalajlamou) sešel jako ministr kultury, který má ve své gesci náboženství, jako s člověkem, který reprezentuje určitý náboženský proud,“ řekl Jurečka s tím, že ho fascinuje, jak je tak velká země jako Čína nervózní ze schůzky osmdesátiletého člověka s českým ministrem.