„Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší. Je mi to líto," řekl prezident Zeman s tím, že jak volební účast, tak i potřeba Senátu je tématem k řešení. To vidí v zavedení povinné volební účasti jako za Masarykovy první republiky.

Pokud by lidé k volbám nešli, zaplatili by podle Zemana nějakou nepříliš vysokou, ale ne také úplně malou pokutu, a příště by si to rozmysleli, zda k volbám jít, či nejít.

Jednání Senátu prezident už letos nenavštíví, nevidí důvod. Řekl, že jeho účasti brání senátní usnesení, které mu vyčítalo chování v prezidentské funkci. Podle něj by ho neměl poučovat někdo, kdo má menší důvěru veřejnosti.

Na prezidentovy úvahy o existenci horní parlamentní komory okamžitě zareagoval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Zeman by podle něj neměl napadat ústavní instituce. V podobném duchu reagoval také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl, že prezident musí hájit ústavu země, ne ji svými výroky destabilizovat.

Zemanův návrh na zrušení Senátu premiér odmítl. "Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších. Takže Senát nerušit, i když by to bylo nesmírně populární," uvedl Sobotka.

Koalice KDU-ČSL a STAN by byla logickým krokem

Prezident také zhodnotil výsledky voleb. Podle něj KDU-ČSL zvítězila díky svým osvědčeným komunálním politikům, které poslala do voleb. Ve volbách se dařilo také Starostům a nezávislým (STAN), kteří získali šest senátorských křesel.

Případná koalice Starostů a nezávislých s lidovci by tak podle prezidenta Zemana byla přirozená a byla by nespornou konkurencí pro dosud silné strany.

Naopak výběr kandidátů ČSSD označuje jako chybný krok vedení strany. Nezdar hnutí ANO okomentoval tím, že stále hledá osobnosti.

KDU-ČSL získala devět ze 27 obvodů, pro ČSSD a ANO - skončily volby nezdarem. ANO získalo stejně jako Starostové a ODS tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz.