Lidé, kteří v nejmenších obcích žijí a jsou v klasickém zaměstnaneckém poměru, by podle Jurečky mohli získat slevu na sociálním pojištění. „Nárok na slevu by ale měli pouze lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než 1,5 násobek průměrné mzdy. Předpokládáme, že by se to mohlo týkat více než 386 tisíc obyvatel ze dvou tisíc obcí,” prohlásil ministr. Podpora by činila až 2,3 miliardy korun ročně.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí na 27 297 Kč.

Podle ministra by nemělo docházet k cílenému přehlašování adres kvůli šesti tisícům korun ročně. Lidem by změna dokladů nebo řešení míst v mateřských školách a další věci vázané na trvalé bydliště za takové peníze nestály. Krátkodobě by podle Jurečky mohlo jít o výpadek peněz do státního rozpočtu, dlouhodobě díky zvýšení zaměstnanosti však ne.

Zvýhodněný úvěr pro podnikatele

Jurečka také navrhne, aby podnikatelé z těchto obcí, kteří zaměstnávají do deseti lidí, mohli získat až dvoumiliónový zvýhodněný úvěr. Úvěry pro podnikatele, kteří jsou aktivní ve znevýhodněných oblastech, by měly být splatné do šesti let.

Během prvního roku od uzavření smlouvy by žadatelé mohli odložit splátky jistiny úvěru. Znevýhodněné oblasti definuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podnikatelé v těchto oblastech by také mohli dostat dotaci do výše až čtyř procent úroků z komerčních úvěrů.

Maximální hodnota úvěru by ale nesměla přesáhnout deset miliónů korun. Podobně již dostávají podporu zemědělci, lesníci či potravináři prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

Není to populismus, hájí Jurečka

Jurečka si nemyslí, že by šlo o populistická témata před volbami. „Diskutovali jsme to čtyři až pět měsíců,” řekl ministr. Podle něj by nemohl vyslovit v následujících letech žádné téma, protože nějaké volby budou nyní po více let každoročně.

Pokud by mu tyto návrhy neodsouhlasila koaliční rada, chystá se je předložit sám jako poslanec.