„Nutí mě, abych převedl firmu na manželku, jako to udělal Jurečka (lidovecký ministr zemědělství) nebo Votava (předseda rozpočtového výboru za ČSSD), který firmu přepsal na syna, a oba se tváří, že s těmi společnostmi nemají nic společného, dělají z lidí blázny,“ sdělil lídr hnutí ANO Novinkám.

Jurečka provozoval rodinnou farmu, poslanec Václav Votava stavební společnost.

ČTĚTE TAKÉ:
Výbor kývl na zákon Antibabiš. Člen vlády by neměl mít média a ovládat firmy

Babiš žije s partnerkou Monikou, manželé nejsou. Už dříve vtipkoval o tom, že ji požádá o ruku a přepíše majetek na ni. V pátek řekl, že je předčasné spekulovat. „Uvidíme, jak to dopadne, jaká bude finální verze zákona,“ uvedl. [celá zpráva]

Doufá, že v zákoně o střetu zájmů zůstane jeho hlavní část – aby politici ještě před nástupem do politiky kompletně zveřejnili svůj majetek. „Uvidíme, jestli to v zákoně zůstane, nebo ho tradiční politické strany opět vykostí a zbude z něj jen Antibabiš,“ komentoval šéf státní kasy.

Dodal, že schůze sněmovního výboru potvrdila koalici topky a sociální demokracie. „Kalousek je teď největší spojenec socialistů,“ rýpl si do svého rivala.

Žádné noviny ani televize

Výbor v pátek kývl na pozměňovací návrhy poslance Jana Chvojky (ČSSD) a Martina Plíška (TOP 09). Pokud by Babiš chtěl sedět v příští vládě, musel by se vzdát svých médií a ovládání firem. Z veřejných zakázek by měly být také vyloučeny firmy, v nichž má nějaký člen vlády alespoň 25procentní podíl. Takové firmy by zároveň nesměly pobírat ani nenárokové dotace a investiční pobídky. [celá zpráva]

Babiš je vlastníkem holdingu Agrofert. Patří mu také mediální dům Mafra, pod který spadají například deníky MF Dnes, Lidové noviny, rádio Impuls či hudební stanice Óčko.

Dolní komora bude o návrzích definitivně jednat 16. září. Zákon o střetu zájmů poté musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Pokud se kdokoliv z těch, na které se zákon vztáhne, rozhodne obejít ho, tak tomu ty návrhy nezabrání.Jeroným Tejc (ČSSD), předseda ústavně-právního výboru

Předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) Novinkám řekl, že riziko pozměňovacích návrhů spatřuje právě v tom, že nedokážou vyřešit všechny situace.

„Pokud se kdokoli z těch, na které se zákon vztáhne, rozhodne obejít ho, tak tomu ty návrhy nezabrání. Ale pokud bychom zasahovali do práv dalších osob, museli bychom se bavit o manželkách, dětech, vnucích, pravnucích – to by byla cesta do pekel,“ míní Tejc.