23:00 - On-line zpravodajství z návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Česku končí. Děkujeme za pozornost.

22:30 - Kancléřka Angela Merkelová  ukončila návštěvu České republiky.

21:43 - Předseda Senátu Milan Štěch předal kancléřce výzvu k ukončení protiruských sankcí EU. Merkelová podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce způsobují v ČR, seznámí.

21:21 - Na večeři s kancléřkou se diskutovalo o uprchlické vlně. Vicepremiér Andrej Babiš Merkelové řekl, že migraci je třeba zastavit mimo Evropu a každý, kdo přichází do Evropy, by měl dorazit na pozvání a přesně vědět, kam směřuje. „Řekl jsem jí, že o případných pozváních by si ČR měla rozhodovat sama, že máme jinou přistěhovaleckou politiku a naši občané nejsou zvyklí a nechtějí akceptovat multikulturalismus nadiktovaný z Bruselu,“ uvedl Babiš.

21:00 - „Sobotka je kokot!” „Bohouše do koše!” křičí demonstranti před Lichtenštejnským palácem na premiéra Bohuslava Sobotku.

20:54 - Kancléřka Merkelová odjíždí z Lichtenštějnského paláce. Na jedné straně koridoru jsou její příznivci, kteří skandují: „Angela, Angela”, z druhé strany se je snaží překřičet její odpůrci, kteří na ni vulgárně pokřikují.

20:45 - Zhruba 20 těžkooděnců vyšlo před palác, aby udělali koridor pro kolonu.

20:42 - Před Lichtenštejnský palác přišli i příznivci Merkelové s vlajkami EU. Nelíbí se jim, že si odpůrci kancléřky pouštějí písně skupiny Ortel.

20:15 - Zeman se při jednání s Merkelovou neshodl v názoru na migraci. Prezident ČR především odmítl návrh na kvóty, které by zajistily rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie. [celá zpráva]

19:21 - Německá kancléřka Angela Merkelová dorazila do Lichtenštejnského paláce, kde povečeří s premiérem Bohuslavem Sobotkou, předsedou Senátu Milanem Štěchem a některými členy vlády. Demonstranti na kancléřku při příjezdu pískali a  křičeli.

Video

Kancléřku Merkelovou u Lichtenštejnského paláce vítal pískot

19:08 - Víc než stovka příznivců i odpůrců německé kancléřky Angely Merkelové při jejím příjezdu na Pražský hrad skandovala u Matyášovy brány hesla jak na její podporu, tak proti její osobě. Z davu se ozývaly výkřiky "bravo Angela", ale i "německá svině". K vidění byly také vztyčené prostředníčky. Příznivci a kritici kancléřky se dostali i do slovních konfliktů, do fyzických nikoli.

19:04 - Další demonstranti se scházejí před Lichtenštejnským palácem. Pískali a bučeli na státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu.

18:55 - Před Lichtenštejnským palácem vítali „svou” kancléřku demonstranti z Německa vztyčeným prostředníkem. S pískotem německy křičeli „vypadni, vypadni!”

Protest proti německé kancléřce Angele Merkelové v Praze u Lichtenštějnského paláce.

Protest proti německé kancléřce Angele Merkelové v Praze u Lichtenštějnského paláce.

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

18:51 - Zeman daroval Merkelové knihu Osudy dobrého vojáka Švejka v češtině a v němčině. [celá zpráva]

18:17 - Merkelovou přijal prezident Miloš Zeman.

Kancléřka Angela merkelová s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě

Kancléřka Angela merkelová s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

18:15 - Demonstranti vběhli před bránu Pražského hradu, příznivci kancléřky ji chtěli vítat, ale její odpůrci začali pískat a snažili se dostat k bráně, takže musela zasáhnout hradní stráž a zavřít ji.

Video

Protest při příjezdu kancléřky Angely Merkelové na Pražský hrad

18:06 - Německá kancléřka dorazila na Pražský hrad. Žádnou scénku s burkami neviděla, neboť kordon policejních těžkooděnců se psy oddělil političku od protestujících. Do vzduchu vypustili černý pytel s balónky s její podobiznou, který měl symbolizovat „vypuštění Merkelové do Islámského státu“.

Protest proti kancléřce Angele Merkelové na Prašném mostě

Protest proti kancléřce Angele Merkelové na Prašném mostě

FOTO: Petr Janiš, Právo

17:50 - Do kolony kancléřky Merkelové se se svým autem pokusil vjet neznámý muž, informoval Český rozhlas. Bezpečnost nijak nenarušil. Událost se stala již při cestě z letiště na Úřad vlády.

17:32 - Na pražském Hradčanském náměstí je zhruba 30 lidí, kteří podporují politiku Angely Merkelové a asi 20 jejích odpůrců. Mezi oběma skupinami zatím nedošlo ke konfliktům. Na akce dohlíží desítka policistů, připraveny jsou i dva antony s těžkooděnci.

Protest proti kancléřce Angele Merkelové na Hradčanském náměstí

Protest proti kancléřce Angele Merkelové na Hradčanském náměstí

FOTO: Pavel Jaňurek, Novinky

17:26 - Kolem stovky lidí se shromáždilo na Prašném mostě, chystají se předvést německé kancléřce scénku s lidmi v burkách a řetězech.

17:24 - Na demonstraci na Malostranském náměstí vystoupil s projevem Ladislav Jakl, bývalý tajemník exprezidenta Václava Klause. „Za svou politickou kariéru neudělala Angela Merkelová nic, s čím bych mohl souhlasit. Až ji budou Němci odstraňovat, já jim budu fandit,” prohlásil.

16:50 - Kolem demonstrace na Malostranském náměstí procházely ženy v hidžábech (šátek nezakrývající obličej), protestující na ně podle zpravodajky ČTK křičeli: „Do plynu!“ Dávali také najevo nelibost nad přítomností novinářů, zejména z ČT, která údajně lže.

Video

Lidé protestují proti Merkelové na Malostranském náměstí

16:49 - Na pražské Hradčanské náměstí dorazilo několik příznivců německé kancléřky Angely Merkelové. Mají vlajku Evropské unie a velké oranžové srdce. Akce je zatím bez komplikací.

Příznivci německé kancléřky Angely Merkelové na Hradčanském náměstí

Příznivci německé kancléřky Angely Merkelové na Hradčanském náměstí

FOTO: Pavel Jaňurek, Novinky

16:32 - „Odmítáme tuto ženu a její sebevražednou politiku,” hřímala ve svém projevu na Malostranském náměstí Tatjana Festerlingová z německého hnutí Pegida.

16:09 - Na Malostranském náměstí se sešlo zhruba 350 demonstrantů, někteří si jako symbol protestu proti Merkelové přinesli uzenou makrelu na prutu. Na cedulích se objevuje i slovo mrexit.

16:05 - Program Merkelové na ČVUT původně odhadovaný na hodinu se pravděpodobně zkrátí kvůli jejímu mírně pozdnímu příjezdu.

Video

Příjezd Angely Merkelové k ČVUT hlídali těžkooděnci. Zdroj: Novinky.cz

15:54 - Po jednání s premiérem Sobotkou se Merkelová přesunula k Fakultě architektury ČVUT, kde se setká s představiteli českých a německých výzkumných institucí.

Německá kancléřka Angela Merkelová v doprovodu českého premiéra Bohuslava Sobotky (vpravo) a vicepremiéra Pavla Bělobrádka (druhý zprava) přichází k Fakultě architektury ČVUT.

Německá kancléřka Angela Merkelová v doprovodu českého premiéra Bohuslava Sobotky (vpravo) a vicepremiéra Pavla Bělobrádka (druhý zprava) přichází k Fakultě architektury ČVUT.

FOTO: Michal Doležal, ČTK

15:35 - V reakci na dotaz o možném vzniku společné evropské armády Sobotka připustil větší integraci jednotek. Odpovědi na možnou spolupráci českých a německých vojáků v rámci společných jednotek se vyhnul.

15:31 - K dotazu na možné zrušení protiruských sankcí Merkelová řekla, že je  to podmíněno naplněním dohod z Minsku.

15:28 - Merkelová k migrační krizi dále uvedla, že český postoj je jiný, neboť ČR se nachází ve střední Evropě a není přímo zasažena migrační vlnou.

Sobotka doplnil, že lidé v ČR vnímají rizika, které může migrace a ne zcela úspěšná  integrace představovat.

15:23 - „Celkově můžeme říci, že česko-německé vztahy jsou na velmi dobré úrovni,” uzavřela kancléřka.

Německá kancléřka Angela Merkelová a premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci v Praze.

Německá kancléřka Angela Merkelová a premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci v Praze

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

15:21 - K tématu migrace Merkelová připustila, že  ČR a Německo se neshodují na možném přerozdělování migrantů do členských zemí EU. Dodala zároveň, že po dohodě s Tureckem se příliv uprchlíků zmínil.

15:20 - V projevu zmínila dostavbu dálnice D8 i spolupráci obou zemí ve vědě.  Ocenila též růst české ekonomiky.

15:18 - „Dobrý den, dámy a pánové,” pozdravila novináře česky Merkelová a poděkovala Sobotkovi za vřelé přijetí.

Německá kancléřka Angela Merkelová v Praze.

Německá kancléřka Angela Merkelová v Praze.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

15:16 - Sobotka se dostal k tématu migrace, podle něj mají ČR a Německo na hodně věcí stejné názory, liší se ale v revizi azylové politiky a zavádění kvót na povinné přijímání uprchlíků, které Česko odmítá.

15:12 - Začala tisková konference, zahájil ji premiér Bohuslav Sobotka, který vyzdvihl nadstandardní vztahy ČR a Německa zejména v oblasti průmyslu a vědy a výzkumu.

Demonstrace příznivců Angely Merkelové, která právě přijela na pozvání premiera Bohuslava Sobotky do Prahy.

Demonstrace příznivců Angely Merkelové, která právě přijela na pozvání premiera Bohuslava Sobotky do Prahy.

FOTO: Milan Malíček, Právo

15:09 - Hádka mezi nosiči oranžového srdce a odpůrci Merkelové se utišila. Před zátarasy před Úřadem vlády už zbývá jen hrstka protestujících, ostatní se odebrali na Malostranské náměstí.

14:58 - Příznivců kancléřky dorazilo před Úřad vlády zhruba 15, mají s sebou vlajky EU či uvítací nápis v němčině.

Příchod levicového aktivisty Tomáše Peszyńského, který organizuje demonstrace příznivců Merkelové, vyvolal mezi jejími odpůrci vlnu urážek a pískání. "Vlastizrádci, fašisti," křičeli. "Ať žije Merkelová, ať žije Evropa," oponoval jim Peszyński.

Video

Odpůrci Angely Merkelové demonstrovali také na Loretánském náměstí. Zdroj: Pavel Jaňurek, Novinky.cz

14:41 - Možné potyčce brání policejní antikonfliktní tým.

14:39 - Na muže, který si přinesl velké oranžové srdce s portrétem kancléřky se její odpůrci sesypali a ochránit jej musela policie.

Odpůrci Merkelové třímají nápisy v češtině či němčině, na jednom z nich je nápis "To není xenofobie. Islám do Evropy nepatří".

Odpůrci Angely Merkelové s transparenty protestují proti německé kancléřce

Odpůrci Angely Merkelové s transparenty protestují proti německé kancléřce.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Část demonstrantů se přesunula na malostranské náměstí.

14:30 - „Angela Merkelová podstatně ohrozila bezpečnost evropských států, což se projevilo při následných teroristických útocích. Měla by být podstavena před mezinárodní soud pro válečné zločince v Haagu,“ řekla novinářům starší žena s transparentem „Merkel - Killer of Europe (Merkelová - Zabiják Evropy)“.

Jiný muž z Valašského Meziříčí, podle všeho neformální vedoucí skupiny demonstrantů, zase řekl, že Merkelová pozvala do Evropy všechny uprchlíky „na žádost Spojených států“.

Video

Premiér přijal kancléřku Merkelovou na úřadu vlády, zdroj: Novinky.cz

14:27 - Na Úřadu vlády probíhá jednání českého premiéra a německé kancléřky.

14:06 - Před úřadem se situace vyostřuje. Odpůrci kancléřky německy skandují vulgární hesla.

13:59 - Zazněla německá a česká státní hymna. Merkelová se přivítala se členy vlády.

Video

Merkelová dorazila do Prahy. Na Úřadu vlády ji vítal pískot

Premiér Bohuslav Sobotka přijal německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Premiér Bohuslav Sobotka přijal německou kancléřku Angelu Merkelovou.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Angelu Merkelovou přivítal na Úřadu vlády premiér Bohuslav Sobotka.

Angelu Merkelovou přivítal na Úřadu vlády premiér Bohuslav Sobotka.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Uvítací ceremoniál na Úřadu vlády

Uvítací ceremoniál na Úřadu vlády

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

13:58 - Kolona s kancléřkou dorazila na Úřad vlády, začíná uvítací ceremoniál.

13:53 - Odpůrci kancléřky používají píšťalky. Patrně kvůli tomu, aby rozehnali lidi, kteří přišli Merkelové vyjádřit podporu. Dochází k individuálním slovním potyčkám mezi odpůrci a vítači kancléřky. Co chvíli vše přeruší pískot.

Video

Odjezd první kolony z letiště; zdroj: Novinky.cz

13:48 - Na tiskovou konferenci na Úřadu vlády se akreditovalo téměř 150 novinářů. Většina z nich čeká na zahradě na příjezd kancléřky.

Muž s transparentem protestuje proti návštěvě kancléřky Merkelové nedaleko sídla Úřadu vlády ČR.

Muž s transparentem protestuje proti návštěvě kancléřky Merkelové nedaleko sídla Úřadu vlády ČR.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

13:46 - Na silnici před Úřadem vlády stojí muž s cedulí, na které je přeškrtnutý nápis Protektorát B. und M.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Průjezd policejní kolony s autem s německou vlaječkou po Evropské třídě; zdroj: Novinky.cz

13:39 - Policie uzavřela silnici před Úřadem vlády. Chodníky jsou také uzavřené, takže veřejnost se před budovu nedostane. Před uzávěry jsou odpůrci i stoupenci kancléřky.

13:34 - Z letiště vyjela kolona vozů. Jeden z nich byl opatřen německou vlaječkou.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Stoupenci a odpůrci Angely Merkelové na Evropské třídě v Praze

Zdroj: Novinky

13:08 - Pro německou kancléřku nebude návštěva Prahy žádná příjemná procházka. Napsal to německý deník Die Welt, podle něhož mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. List uvádí svůj komentář titulkem "Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová". [celá zpráva] 

Odpůrci Angely Merkelové se sešli mimo jiné i na Evropské třídě v Praze.

Odpůrci Angely Merkelové se sešli mimo jiné i na Evropské třídě v Praze.

FOTO: David Kocián, Novinky

13:06 - Z letiště vzlétl policejní vrtulník s termovizí, který bude dohlížet na shromáždění během návštěvy německé kancléřky.

12:48 - Kolona policejních vozů vyjela na plochu letiště. Letoun s kancléřkou zatím nepřistál.

12:42 – Na Evropské ulici, kde je nahlášena akce na podporu Merkelové, je i skupinka jejích odpůrců. Oba tábory mají vlajky a transparenty a dohlíží na ně policie.

Zatímco příznivci kancléřky jsou vybaveni vlajkami EU, NATO a Německa, odpůrci si přinesli transparenty a ruskou vlajku.

Odpůrci Angely Merkelové na Evropské třídě v Praze

Odpůrci Angely Merkelové na Evropské třídě v Praze

FOTO: David Kocián, Novinky

Merkelová má během návštěvy jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a členy vlády i s prezidentem Milošem Zemanem. Hlavními tématy mají být budoucnost Evropské unie, česko-německé vztahy, migrační krize či vědecko-technická spolupráce.

Sobotka se chce při setkání zaměřit zejména na spolupráci obou zemí ve vědě a výzkumu či na budování vysokorychlostního železničního spojení obou zemí. Dotknout se chce i boje proti organizovanému zločinu, konkrétně drogové problematiky.

Demonstrace pro i proti

Prezident proti tomu hodlá s kancléřkou probrat otázky kolem migrační krize. Zatímco Zeman považuje muslimské běžence za potenciální hrozbu, Německo je pod vedením Merkelové v otázkách migrace nepoměrně vstřícnější.

Video

Protest proti návštěvě Merkelové na Palackého náměstí v Praze; zdroj: Novinky.cz

Proti politice Merkelové demonstrovali dopoledne příznivci hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Svobodní pak do ulic vyslali pojízdné billboardy. [celá zpráva]

Další akce jsou plánovány v průběhu celého dne.