Babiš koncepci pro rozvoj celní správy představil v úterý. „Celní správa byla vždy policejním orgánem, prověřovala vždy trestné činy, a proto má i uniformy. Je to bezpečnostní sbor,“ hájil lídr ANO svůj návrh, který plánuje předložit vládě.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To může nyní dělat pouze policie. „Dnes musí Celní správa většinu případů po podrobném zadokumentování trestné činnosti předávat policii, která se s případem teprve začne znovu seznamovat,“ podotkla Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně a cla.

„Že je bez tohoto přesouvání spisů a dublování agend průběh trestního řízení jednodušší, rychlejší a efektivnější, vědí prakticky ve všech zemích na západ od našich hranic,“ poukázala na to, jak funguje celní správa v některých zemích v zahraničí.

Chovanec: Celní správa neumí vyšetřovat

Proti Babišovu plánu se ale postavil ministr Chovanec. „Záměr Andreje Babiše je nesystémový a jde proti trendu úspěšné spolupráce daňové Kobry. Celní správa neumí vyšetřovat a je nesmyslné, aby se pokoušela suplovat odbornou roli policie,“ sdělil Novinkám Chovanec. Vyšetřování trestných činů podle něj musí zůstat u policie.

Poukázal také na to, že v rámci jeho resortu má vzniknout finanční policie, která se má zabývat trestnou činností v oblasti daní.

„Je také s podivem, že o podrobnostech záměru dosud policisty oficiálně nikdo neinformoval,“ podivil se šéf vnitra.

Babiš se s Chovancem dostal do křížku už několikrát. Naposledy to bylo kvůli reorganizaci policie.