Babiš koncepci pro rozvoj celní správy představil v úterý. „Celní správa byla vždy policejním orgánem, prověřovala vždy trestné činy, a proto má i uniformy. Je to bezpečnostní sbor,“ hájil lídr ANO svůj návrh, který plánuje předložit vládě.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

Chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To může nyní dělat pouze policie. „Dnes musí Celní správa většinu případů po podrobném zadokumentování trestné činnosti předávat policii, která se s případem teprve začne znovu seznamovat,“ podotkla Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně a cla.

„Že je bez tohoto přesouvání spisů a dublování agend průběh trestního řízení jednodušší, rychlejší a efektivnější, vědí prakticky ve všech zemích na západ od našich hranic,“ poukázala na to, jak funguje celní správa v některých zemích v zahraničí.

Chovanec: Celní správa neumí vyšetřovat

Proti Babišovu plánu se ale postavil ministr Chovanec. „Záměr Andreje Babiše je nesystémový a jde proti trendu úspěšné spolupráce daňové Kobry. Celní správa neumí vyšetřovat a je nesmyslné, aby se pokoušela suplovat odbornou roli policie,“ sdělil Novinkám Chovanec. Vyšetřování trestných činů podle něj musí zůstat u policie.

Poukázal také na to, že v rámci jeho resortu má vzniknout finanční policie, která se má zabývat trestnou činností v oblasti daní.

„Je také s podivem, že o podrobnostech záměru dosud policisty oficiálně nikdo neinformoval,“ podivil se šéf vnitra.

Babiš se s Chovancem dostal do křížku už několikrát. Naposledy to bylo kvůli reorganizaci policie.