Pražský hrad zavedl intenzivnější kontroly turistů na všech vstupech do nejnavštěvovanější české památky zhruba před dvěma týdny. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy.

Pražský hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu Hradu nemohly být proneseny například větší zbraně. Jak upozornila reportáž Seznam.cz, do budoucna chce Hrad instalovat moderní kamerový systém. [celá zpráva]

Video

Bezpečnostní opatření na Hradě; zdroj: Seznam.cz

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež označil zvýšené kontroly za nepromyšlené a za šikanování turistů.

Kvůli opatření se nárazově především na Hradčanském náměstí a na Prašném mostě tvoří fronty. Například v úterý kolem 15:00 v nich turisté strávili několik minut, o hodinu později fronty nebyly prakticky žádné. V době "turistické špičky", například kolem poledne, v nich ale lidé musí čekat i několik desítek minut.

Cestoví agentury si stěžují na fronty u vstupů do Hradu.

Cestovní agentury si stěžují na fronty u vstupů do Hradu.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Čekající ochrání stříšky

Podle Ovčáčka se cestovní agentury nepřizpůsobily situaci a turisty přivážejí stále ve stejný čas. Očekává, že se situace během několika dnů, maximálně týdnů, změní.

U kontrolních stanovišť budou postaveny stříšky, které by měly čekající návštěvníky chránit před nepřízní počasí. K podobě stříšek mluvčí jen řekl, že nebudou vypadat jako bílé budky před Spolkovým sněmem v Berlíně.

Nevyloučil, že se v zimním období u vstupů na Hrad objeví také přenosné bezpečnostní rámy, které by zajistily kontrolu lidí v zimním oblečení.

"Samozřejmě dnes existují přenosné bezpečnostní rámy, které je možné využívat. Vzhledem k tomu, že jsme v první fázi, budeme ji vyhodnocovat a budeme všechna opatření zdokonalovat," dodal.

Zpackaný bohulibý záměr

Podle Papeže se agentury budou muset nastalé situaci přizpůsobit. Odmítl ale, že mohou za dlouhé fronty na Hradě ony. Informaci o chystaném zpřísnění bezpečnostních opatření podle něj dostaly, ale nebyla konkrétní. Poznamenal, že zájezdy se nabízejí dlouho dopředu a mají daný program, měnit jej narychlo je proto obtížné.

V současném světě je podle něho bezpečnostní opatření třeba respektovat. "Ale na Pražském hradě jsou udělána velmi nešťastně. Někdo zpackal třeba bohulibý záměr, což je na Hradě obvyklé," řekl. Upozornil, že ČR patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější země světa.

Podle Ovčáčka bylo kontroly nutné zavést. "Nechci ale zacházet do podrobností. V každém případě opatření význam mají," řekl.

Bezpečnost především, tvrdí Hrad

Kontroly zkritizoval i mluvčí Čedoku Hynek Špinar. Návštěvu Pražského hradu podle něj ovlivňují velmi negativně.

"Kromě samotné nepříjemnosti, že se musí čekat ve frontě, se tímto prodlužuje doba prohlídky Prahy, protože čekací doba na vstup do areálu Hradu je minimálně o hodinu delší. Například v sobotu minulý týden byla fronta od restaurace Lví dvůr až k Belvederu," napsal. Cestovní kanceláři tak podle něj rostou náklady na průvodce a autobus, které nebyly započítány v ceně zájezdu.

Podle Ovčáčka je ale bezpečnost lidí důležitější. "Bezpečí žádnými penězi změřit nelze. A to by si měli uvědomit i v cestovních kancelářích," řekl.

Turisté mířící na Pražský hrad čelí v těchto dnech kontrolám.

Turisté mířící na Pražský hrad čelí v těchto dnech kontrolám.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Příspěvková organizace hlavního města Prague City Tourism již v červnu chystaná bezpečnostní opatření v tiskové zprávě odmítla.

"Chápeme, že je bezpečnost sídla prezidenta republiky prioritou. Právě Hrad je nejnavštěvovanější památkou Prahy, a pokud do ní lidem omezíme přístup, nebo zavedeme přísné bezpečnostní kontroly, budou to vnímat negativně," uvedla ředitelka Nora Dolanská.

Podle mluvčí organizace Kateřiny Bártové si na potíže s kontrolami stěžují především průvodci. Od turistů organizace žádné stížnosti neeviduje. "Návštěvníci mají pro kontroly pochopení, znají je i z jiných turistických destinací," poznamenala.

Turisté opatření respektují

Pochopení pro kontroly v úterý odpoledne, tedy v době, kdy čekání ve frontách trvalo řádově minuty, vyslovili i turisté, které oslovila ČTK. Například Ywona, Polka žijící v Německu, kontroly považuje za normální. Podivila se, že v minulosti na Pražském hradě nebyly. Vyjádřila ale pochybnost, zda současné kontroly mohou teroristům v útoku zabránit.

Mladý pár z Francie také označil kontroly za normální a bezpečí za důležitější. Stejně se vyjádřila i skupinka slovenských turistů. "Nevadilo nám pár minut čekat, patří to k tomu. Zrovna jsem dětem vysvětloval, proč tu kontroly jsou," řekl muž z Tábora.

Zjednodušení toku

Podle Ovčáčka se budou opatření postupně zpřesňovat a upravovat. V úterý například byl hlavní vstup na Hrad z Hradčanského náměstí přesunut do bočního vchodu. Bránou Gigantů nyní turisté z Hradu pouze vycházejí.

"Je to zjednodušení toku návštěvníků Hradu a zároveň to nikterak neomezuje možnost podívat se na první nádvoří," řekl Ovčáček. Důvodem podle něj bylo, aby se fronty netvořily u prvního nádvoří, kde se konají ceremoniály střídání Hradní stráže nebo kde se vítají státní návštěvy.