Státní zástupce Pavel Komár podal obžalobu k pražskému soudu v úterý dopoledne. „Obžaloba na Petra Nečase, Janu Nečasovou a Romana Bočka je na trestný čin podplácení. Co se týče paní magistry Nečasové, je tam ještě trestný čin krácení daně,“ potvrdil Právu.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

„Vyvíjeli aktivity k podplacení tří poslanců pod příslibem neoprávněné nabídky, která jim nepříslušela,“ uvedl na adresu trojice obžalovaných Komár.

Obžaloba se týká postů pro někdejší poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana FuksyMarka Šnajdra. Na podzim roku 2012 se vzdali poslaneckého mandátu, a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Žalobci se domnívají, že se mandátů vzdali za příslib výnosných míst ve státních firmách. K přislíbení postů měla Nečase navést právě jeho tehdejší šéfka kabinetu společně s Bočkem.

Stíhání bývalých poslanců v roce 2013 zrušil Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Následně se dočkali i omluvy a odškodného.

Expremiéra Nečase obhajují pražští právníci Josef Lžičař a Adam Černý. Podle Černého zatím není co komentovat. „Nejdřív se seznámíme s textem obžaloby,“ řekl Právu advokát.

Kabelky jako úplatky se neprokázaly

Nečasovou obžaloba viní z krácení daní, jehož se měla dopustit tím, že nezdanila dary, mezi nimiž byly například luxusní kabelky. Policisté se domnívali, že se mohlo jednat o úplatky, což se však nepodařilo prokázat.

Nečasové hrozí podle Komára až osm let odnětí svobody, Nečasovi s Bočkem až šest let.

Nečasová již dostala pokutu

Ohledně podezření z krácení daně u Nečasové nebylo zprvu jisté, zda zastupitelství obžalobu zkusí. Nečasové totiž již dříve finanční úřad peníze dodatečně sebral z účtu. Pokud jí úřady udělily také pokutu, mohl by se na ni vztahovat loňský rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS), který v jiné kauze označil daňové penále jako formu trestu.

Olomoučtí žalobci v tom ale problém nevidí. „Je to právní otázka, která se řeší i v jiných kauzách. Státní zastupitelství postupuje jednotně v tom, že nevidí v rozhodnutí správce daně překážku,“ dodal Komár.

Soud již řešil případ údajného zneužití vojenského zpravodajství, v němž vedle Nečasové figurovali bývalí velitelé Vojenského zpravodajství Ondrej PáleníkMilan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Soud je v polovině června zprostil obžaloby. [celá zpráva]

Nečasová stojí před soudem i kvůli údajnému úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). V případu figuruje i lobbista Ivo Rittig a dva advokáti.

V roce 2013 na Úřadu vlády zasahovali policisté, což vedlo k rozpadu kabinetu.