Sobotka se totiž v pondělním rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřil, že se bude na sjezdu ucházet o vedení strany, „pokud bude důvěra voličů dostatečná“.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

V pondělí ale na dotaz Práva upřesnil, že to neznamená, že by nekandidoval, pokud by jeho strana v podzimních volbách neuspěla. Za skutečně důležitý považuje výsledek parlamentních voleb, které se budou konat na podzim 2017.

Skutečně klíčové budou volby do Poslanecké sněmovny. Ty totiž rozhodnou o politiceBohuslav Sobotka

„Chci vést ČSSD i do sněmovních voleb v roce 2017. Budu tedy na jarním sjezdu ČSSD kandidovat na jejího předsedu,“ řekl Právu premiér.

„Krajské a senátní volby jsou pro ČSSD i pro mě osobně důležité, ale skutečně klíčové budou volby do Poslanecké sněmovny. Ty totiž rozhodnou o politice i složení příští vlády,“ uvedl Sobotka.

„Určitě chci na sjezd přijet s co nejlepším výsledkem krajských a senátních voleb,“ dodal.

Podle místopředsedkyně a ministryně práce Michaely Marksové má Sobotka podporu celého vedení ČSSD.

„Nedovedu si vůbec představit, že by ČSSD v tuto chvíli našla lepšího předsedu. Krajské i senátní volby jsou více o jednotlivých krajských lídrech a jejich týmech,“ řekla Právu Marksová.

Od posledních voleb ztrácí

ČSSD naposledy zvítězila v parlamentních volbách v roce 2013, ovšem s hubenějším výsledkem, než se předpokládalo. Ve volbách do Evropského parlamentu v následujícím roce skončila třetí za ANOTOP 09, v komunálních volbách ztratili v celé republice na osm set zastupitelů.

ČTĚTE TAKÉ
ANO zvýšilo náskok před ČSSD, posilují protestní strany

Od té doby je soc. dem. téměř ve všech průzkumech předvolebních preferencí druhá za vládním hnutí ANO, kterému některá šetření přisuzují i desetiprocentní převahu. I babišovci ale poslední dobou ztrácejí voličskou podporu.

A právě předseda ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš se už dříve nechal slyšet, že v případě prohry v parlamentních volbách by odešel z politiky. [celá zpráva] „Já v opozici určitě nebudu,“ řekl už dříve Právu.