„Povýšenecké a naduté výroky typu, že oni za mnou budou muset chodit s čepicí, ať si nechá pro manažery svých firem,” vzkázal ministrovi Votava.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Babiš minulý týden v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV v pražské Lucerně prohlásil, že při rozpočtovém provizoriu za ním všichni budou chodit s čepicí, zatímco on bude rozhodovat.

„Ministr financí je správcem státní kasy a není nějakým pašou, který sedí na truhlici zlaťáků a blahosklonně určí, komu dá a komu ne,” dodal Votava.

Sám přitom nepředpokládá, že by někdo požadoval vyšší než dohodnutý schodek rozpočtu. I kdyby se tak ale stalo, nerozumí tomu, proč si ministr financí pohrává s myšlenkou rozpočtového provizoria, které by mohlo ohrozit investice i čerpání evropských dotací.

Babiš: Bylo to v nadsázce na show pro lidi

„Jasně jsem deklaroval, že máme v koalici shodu na deficitu 60 miliard korun. Pan Votava asi komentuje slova, která odzněla v nadsázce na show pro lidi v Lucerně a která se snaží někdo proti mně zneužít,“ napsal Právu Babiš.

„Státní rozpočet není Babišův. Ministr Babiš není jeho vlastníkem,” konstatoval Votava a připomněl, že rozpočet schvaluje Sněmovna. „Tak to v zemích, kde stát není firma o jednom majiteli, prostě chodívá,” dodal s poukazem na Babišovo oblíbené tvrzení, že chce ministerstvo řídit stejně jako firmu.

Situace, kdy by ministr financí hlasoval proti rozpočtu vlastní vlády, by byla podle poslance unikátní. „Asi tak, jako kdyby někdo vypověděl koaliční smlouvu a zůstal přitom ve vládě,” dodal na Babišova slova z minulého týdne, kdy v souvislosti s reorganizací policie naznačoval, že by hnutí ANO mohlo vypovědět koaliční smlouvu, ale zároveň zůstat součástí kolice s ČSSD a lidovci.