Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pátek naznačil, že pro návrh zřejmě ruku zvedne. „Ano je to pravděpodobné,” sdělil na dotaz, zda by návrh v této podobě podpořil.

Podle Chvojky by měl člen vlády ukončit své angažmá v mediálním domě do 60 dnů od nástupu do funkce, jinak by ztratil hlasovací práva ve vydavatelství i zisk za kalendářní rok.

Norma, které se ve Sněmovně přezdívá Antibabiš, by dopadla především na ministra financí a lídra hnutí ANO Andreje Babiše, který vedle koncernu Agrofert vlastní i mediální dům Mafra.

Zákon čeká projednávání ve druhém čtení a vedle Chvojkova návrhu by se v něm mohlo ocitnout i ustanovení, které by z účasti na veřejných zakázkách vyloučilo firmy, v nichž nějaký člen vlády vlastní 25 a více procent. Jeho předkladatelem je opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09), ale návrh se zamlouvá i řadě poslanců dalších stran. [celá zpráva]

Babiš snahy „tradičních stran” označuje za snahu dostat jej z politiky. Vzhledem k vyostřeným vztahům uvnitř koalice může norma dále vyostřit již tak napjaté vztahy ANO s ČSSD a lidovci.