Reforma policie není podle Babiše záležitostí pouze vnitra. „Jestli bude ČSSD takhle přistupovat ke koaliční smlouvě, tak zvážíme, jestli ji nevypovíme,“ řekl vicepremiér novinářům před začátkem jednání.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

ANO vadí, že ČSSD a policejní prezident Tomáš Tuhý chystanou reformu policie nekonzultovali. „Na Bezpečnostní radě státu padly jasné argumenty, že reorganizace není připravena,“ uvedl Babiš.

Bělobrádek: Podpis reformy by měli zvážit

„Bylo by rozumné, aby pan premiér a ministr vnitra podpis reformy ještě zvážili,” řekl Bělobrádek. Podle něj je nad připravovanou reformou policie řada otazníků.

„Nejsem přesvědčen, že je reorganizace dobře připravena,” řekl.

Jeho stranický kolega a ministr zemědělství Marian Jurečka se domnívá, že by měl Chovanec reorganizaci podepsat s odloženým datem účinnosti.

Marksová: Je to v kompetenci policie a vnitra

Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Michaela Marksová před jednáním řekla, že reorganizace policie je plně v rukou policejního prezidenta a ministra vnitra.

„Od policistů bych především očekávala, že budou respektovat své nadřízené,” řekla Marksová.

Na úterním večerním zasedání Bezpečnostní rady státu se politici a vedení policie a žalobců dohodli na měsíčním odkladu plánované reorganizace, aby bylo možné vypořádat připomínky. Podle ANO je to ale v určených termínech nemožné. Chovanec by podle něj neměl reformu podepisovat.

„Jestli je koaliční smlouva cár papíru, který nemusíme plnit, tak proč to podepisovat. Samozřejmě by měl počkat,“ řekl Babiš.

Jednání o rozpočtu to prý neovlivní

Napjaté vztahy v koalici neovlivní středeční jednání o rozpočtu, myslí si Babiš. „Ty vztahy jsou takové, jaké jsou,“ řekl.

„Nevidím důvod, proč by reorganizace měla ovlivnit jednání o rozpočtu,” uvedla Marksová.

Věcnou debatu očekává při středečním jednání o financích na příští rok i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), novinářům mimo jiné řekl, že koalice je pevná a vydrží do voleb v příštím roce.

Nejdiskutovanější částí reformy je záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. ANO plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu. Chovanec uváděl, že nemá důvod reformu nepodepsat a stěžoval si na její politizaci. Reformu chtěl podepsat už po schůzce bezpečnostní rady. Večer však podle vicepremiéra za lidovce Pavla Bělobrádka přislíbil, že tak neučiní.