„Na osobní žádost pana Jiřího Grygara ho vyjímám z tohoto návrhu,” uvedl místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) bez bližšího komentáře.

„Velice si vážím postoje Jiřího Grygara, že se vzdal možnosti získat vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana,“ komentovala vzápětí na Facebooku místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru v reakci uvedl, že vědcovo rozhodnutí „netřeba příliš komentovat”. „Pozoruhodné ovšem je, jak se na tématu snaží parazitovat TOP 09,” dodal.

Posléze Ovčáček doplnil, že Grygarovo odmítnutí nesouvisí s osobou prezidenta Zemana.

Český astronom a astrofyzik Grygar se proslavil jako významný popularizátor vědy, získal řadu ocenění včetně ceny Kalinga Prize od UNESCO. V roce 2011 získal nejprestižnější ocenění České astronomické společnosti Cenu Františka Nušla. Oblíbený byl jeho pořad Okna vesmíru dokořán. Jeho jméno nese i planetka 3336 objevená v roce 1971.

Sněmovna navrhla Kuttelwaschera

Ještě před hlasováním se poslanci dohadovali, jestli budou hlasovat o všech osobnostech najednou, nebo o každé zvlášť. Na návrh poslankyně ODS Jany Černochové nakonec prošla druhá možnost.

Z 53 návrhů, které do Sněmovny došly, má šanci na ocenění 34 lidí. In memoriam by Řád bílého lva mohl získat například válečný veterán a letec RAF Karel Kuttelwascher.

Medaili Za zásluhy by mohl dostat geolog Václav Cílek. Sněmovna na seznam schválila i bývalého poslance KSČM Josefa Mandíka.