„Třicet devět poslanců ČSSD schválilo opoziční návrh poslance Marka Bendy (ODS), který z protikuřáckého zákona udělal kuřácký. Je to standardní podraz našich koaličních kolegů, klasický socansko-lidovecký podraz,” napsal Babiš Novinkám.

Pozměňovací návrh Bendy, který Sněmovnou prošel, povoloval takzvané kuřárny.

ČTĚTE TAKÉ:
Blamáž s protikuřáckým zákonem zapůsobila v koalici jako granát
Rozpusťte to, vyzval po koaliční roztržce Sobotku šéf ODS
Protikuřácký zákon Sněmovnou neprošel, vše zůstane při starém

Babiš dodal, že se na vládě odhlasovala nějaká podoba zákona o ochraně zdraví, a „socialisté” ji pak ve Sněmovně upravili ve shodě s opozicí. „Dělají to v zájmu nejrůznějších lobby. Bendův návrh šel na ruku tabákovým výrobcům. To je celá pravda,” prohlásil ministr financí.

Dělají z nás a z lidí pitomceAndrej Babiš, předseda hnutí ANO a ministr financí

Podotkl, že koaliční partneři ANO šli podobně na ruku hazardní lobby, když hlasovali proti návrhu ministerstva financí. „Přišli jsme o 450 miliónů ročně. Dělají z nás a z lidí pitomce,“ zdůraznil.

Koaliční roztržku způsobilo středeční hlasování o novele zákona o ochraně zdraví, který by zakázal kouření v restauracích. Šestnáct členů hnutí ANO se totiž zdrželo hlasování a 15 jich bylo proti. Sněmovna poté vládní návrh smetla ze stolu, chybělo osm hlasů.

Postup babišovců rozčílil jak ČSSD, tak lidovce. Hnutí ANO osočili z porušení koaliční smlouvy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mluvil o tabákové lobby.