Po dubnovém sblížení ANOČSSD zvýšilo hnutí Andreje Babiše v květnu náskok. Dostalo by 28 procent hlasů, což je o jeden procentní bod více než při dubnovém průzkumu. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Sociální demokraté si naopak oproti minulému měsíci o procentní bod pohoršili. Průzkum jim přisuzuje 25,5 procenta hlasů.

Podle výpočtů Práva by při takových výsledcích Babišovo hnutí získalo ve Sněmovně 68 mandátů, ČSSD by obsadila 60 křesel.

Posílila KSČM

Výrazně posílila KSČM, která by ve volbách skončila třetí a získala by 15 procent. V dubnu přitom měla 11,5 procenta. V dolní komoře by komunistům patřilo 34 mandátů.

Čtvrté místo by obsadila ODS s osmi procenty, která oproti minulému měsíci ztratila jen půl procentního bodu. Podle odhadu Práva by měla ve Sněmovně sedmnáct mandátů.

O dva procentní body si naopak pohoršily KDU-ČSLTOP 09. Lidovce by volilo 5,5 procenta lidí, což by pro ně znamenalo devět křesel ve Sněmovně. Topka by se šesti procenty skončila na pátém místě a získala by 12 mandátů.

Do Sněmovny by se nedostal Úsvit ani Zelení

Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by nepřekročila Strana zelených (3,5 procenta) ani SPD Tomia Okamury (2,5 procenta). Stejný výsledek by měli i piráti.

Do grafu se vůbec nedostal Úsvit – Národní koalice, Blok proti islámu ani Starostové a nezávislí. Jejich podpora by totiž nedosáhla ani jednoho procenta.

Průzkum probíhal mezi 2. až 16. květnem a zúčastnilo se ho 1015 lidí.