Komunisti si budou v pražském Top hotelu vedení volit po čtyřech letech. Filip, který je předsedou jedenáct let, má dva protikandidáty. Už teď je jasné, že volba bude tak trochu drama.

Někteří vnitrostraničtí kritici by si totiž přáli, aby se způsob fungování strany změnil. Představovali by si, aby KSČM přitvrdila a zamířila více doleva.

Jedním z protikandidátů je pražský zastupitel Ivan Hrůza. Větším konkurentem je pro Filipa ale bývalý místopředseda Ústředního výboru strany Josef Skála. Právě ten pro některé představuje radikálnější levicovou politiku.

Personálie budou nepochybně nejcitlivějším místem na sjezdu, to je bez debatyJiří Dolejš, místopředseda KSČM

„Personálie budou nepochybně nejcitlivějším místem na sjezdu, to je bez debaty,“ potvrdil už dříve Právu místopředseda KSČM Jiří Dolejš. V rozhovoru pro Právo řekl, že se ve straně ozývá volání po tom, aby se efektivněji a intenzivněji využíval potenciál strany.

Dodal, že dříve nebo později musí ke změně na nejvyšším postu dojít. „Je jen otázkou, zda to bude teď, nebo na příštím sjezdu,“ komentoval.

Místopředseda ústředního výboru KSČM pro ideologii, propagandu a mediální činnost Josef Skála.

Hlavním konkurentem je pro Vojtěcha Filipa bývalý místopředseda Ústředního výboru strany Josef Skála.

FOTO: archív KSČM

Politolog Lukáš Jelínek Novinkám potvrdil, že preference komunistů by mohly vzrůst, pokud by Filipa vystřídal někdo výraznější. „KSČM získává stabilně 15 procent a nedělá nic pro to, aby jejich preference rostly. Komunistické politiky je málo vidět, nejdou do žádných soubojů,” míní Jelínek. Šance Skály podle něj nejsou zanedbatelné

Na dotaz Novinek, co Filip na kritiku říká, šéf KSČM odpověděl: „Je vidět, že mám za sebou dost práce, když je mě za co kritizovat. Šanci mají vždy jen ti, kteří na něco kandidují. Rozhodne se v tajné volbě.”

Návrhů na místopředsedy je třináct

Obhajovat svůj post bude i první místopředseda Petr Šimůnek. Jeho protikandidáty jsou europoslanec Jaromír Kohlíček a jihočeský zastupitel Petr Braný.

Na funkce dvou místopředsedů je třináct návrhů. Na volbu ale možná dojde až v pozdních nočních hodinách.

Předsedové KSČM od roku 1990
Jiří Machalík
březen až říjen 1990
Jiří Svoboda
říjen 1990 až červen 1993
Miroslav Grebeníček
červen 1993 až říjen 2005
Vojtěch Filip
od října 2005