„S blížícími se volbami politici začínají používat co nejjednodušší rétoriku. Je to boj o určitou symboliku, a je to velmi laciný boj,“ míní politolog Lukáš Jelínek.

Ať už návrh ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) na zestátnění Hradu nebo nápad prezidenta Miloše Zemana znárodnit OKD jsou podle něj věcí politické taktiky a marketingu.

ČTĚTE TAKÉ:
Šlechtová chce vyvlastnit domy na Hradě
Zeman by OKD znárodnil
Zeman nařkl ČT, že je hlásnou troubou TOP 09. Nechce svobodu slova, kontruje Kalousek

„Část veřejnosti na slovo znárodnění slyší. Pro řadu lidí to může znít jako pozitivní věc. Jakékoliv znárodnění v liberální demokracii ale nelze používat,“ řekl Novinkám politolog Ladislav Mrklas. Jedná se podle něj o ryzí populismus, který v ČR poslední dobou kvete.

Vysílání takových signálů může být podle politologa Jana Outlého nebezpečné. „Je to za hranicí vkusu. Ovlivňuje to vnímání role prezidenta. Přesně těmito výroky si buduje jiné postavení, než mu náleží,“ uvedl Outlý.

ANO sbírá hlasy nalevo

Politologové se také shodli, že návrh Šlechtové na zestátnění Hradu ukazuje, že se ANO snaží oslovit levicové voliče.

„V roce 2013 mělo hnutí spíše pravicové voliče. Ale vláda dělá pouze levicové kroky, takže je ztratilo. Proto je teď hledá nalevo. Je to pro ně výhodné, protože ANO tím posílí a zároveň oslabí ČSSD,“ komentoval Mrklas.

S tendencí Babišovců sbírat hlasy levice souhlasí i Jelínek. „Je to výrok, kterým si hnutí ANO prostřednictvím paní ministryně Šlechtové řeklo o výrazně levicový elektorát,“ podotkl.