Nález schránky, jejíž obsah pracovníci muzea odkryli před zraky novinářů, ředitele muzea Michala Lukeše příliš nepřekvapil. Při obdobných rekonstrukcích se podobné věci totiž podle něj nacházejí.

„Obsahem schránky byly věci z roku 1972, kdy se naposledy opravovala střecha. My jsme vzkaz nestačili ještě celý přečíst, ale je tam dlouhý záznam o té době, který je podepsaný tehdejšími činovníky Národního muzea,” popsal Novinkám Lukeš. Podle něj je pikantní, že text listiny není podepsán jen ředitelem muzea, ale i předsedou komunistické organizace.

„Dále je tam Večerní Praha z 20. dubna 1972, asi abychom věděli, co se tehdy aktuálně dělo. Je tam také záznam o samotné rekonstrukci a dvě mince z té doby,“ dodal Lukeš.

Obsah schránky, která byla od roku 1972 ukryta v makovici jedné z věží

Obsah schránky, která byla od roku 1972 ukryta v makovici jedné z věží

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Věci ze schránky si převzali restaurátoři a po ukončení opravy hlavní věže je vrátí na původní místo. Předpokládá se, že se tak stane za čtyři až pět měsíců, kdy bude makovice věže pozlacena.

Podle Lukeše však pro věci bude zřejmě vyrobena nová schránka. „Vrátíme tam věci, které jsme tu našli, a vložíme tam podobné dokumenty o naší době. Chtěli bychom ale vymyslet ještě něco typického pro dnešní dobu a to bychom asi vypsali anketu pro lidi,“ uvedl ředitel.

Večerní Praha z roku 1972

Večerní Praha z roku 1972

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Rekonstrukce Národního muzea začala loni na jaře a dokončena by měla být po třech letech a půl. Lukeš věří, že práce se v daném termínu stihnou a muzeum oslaví v roce 2018 v opravené budově 200 let od svého založení a 100 let od vzniku Československé republiky.