Hofrichter zemřel v pondělí navečer, sdělila mluvčí. Potvrdil to i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Ve věku 95 let zemřel včera v ÚVN v Praze plukovník Jaroslav Hofrichter, veterán 311. bombardovací perutě RAF. Čest jeho památce!” uvedl ministr na Twitteru.

Bývalý letec se narodil v roce 1920 v Plzni. V osmnácti letech se přihlásil do akce Tisíc pilotů republice, která měla vycvičit zálohu pro československé vojenské letectvo.

Nakonec v roce 1940 odešel do zahraničí. Přes Maďarsko, Jugoslávii, britskou Palestinu a JAR se dostal do Velké Británie. Zde se přihlásil k RAF. Za druhé světové války sloužil jako střelec a palubní inženýr u 311. bombardovací perutě. Britská RAF měla čtyři výhradně československé perutě.

Po válce nastoupil Hofrichter k dopravnímu letectvu. V roce 1949 byl ale propuštěn. Poté pracoval v pražské Tesle.

Upřímnou soustrast vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „S velkou lítostí jsem dnes přijal zprávu o úmrtí plukovníka Jaroslava Hofrichtera, který se dožil krásného věku 95 let. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jeho blízkým,” uvedl předseda vlády. Dodal, že o odvaze Hofrichtera svědčí i to, že je nositelem tří válečných křížů a medaile za chrabrost.