Mezi požadavky Trojkoalice byla kromě zvýšení daně z nemovitosti například budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

"Dnes jsme se domluvili na všech bodech, které byly předloženy Trojkoalicí," potvrdil Jan Wolf (KDU-ČSL).

"Pro nás je to dobrý výsledek, dlouho jsme o tom debatovali a hledali jsme konsenzus. Já to hodnotím jako dobrý výsledek," doplnila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Klinika je snad středobod problémů Prahy, na kterém stojí či padá vláda v Praze?předsedkyně klubu pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija

Podle radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) jde v tuto chvíli o to, najít způsob, jak by město dávalo peníze do fondu sociálního bydlení. "Bavili jsme se o tom, že se budou hledat peníze z vnitřních zdrojů magistrátu. Matěji Stropnickému nešlo o zvýšení daně, ale aby se nějak naplňoval fond, on chtěl jen zajistit udržitelné plnění fondu a aby bylo možné takové byty stavět kontinuálně. Teď jde jenom o to, najít mechanismus, jak to vyřešit," řekla Plamínková.

Pozice Stropnického není jasná

Konkrétní jména nových radních nechtěl nikdo z vyjednávačů říci. Minulý týden poslanec a vyjednávač ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že za ANO by měl v radě nově usednout zastupitel Karel Grabein Procházka. Podle informací ČTK by měla být zvolena za ČSSD zastupitelka a bývalá radní Irena Ropková a mluví se i o místostarostovi Prahy 1 Danielu Hodkovi.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek Matěj Stropnický na místě demolice v Praze-Bubnech

Pražská primátorka Adriana Krnáčová a její bývalý náměstek Matěj Stropnický

FOTO: Petr Janiš, Právo

Trojkoalice navrhla předsedu SZ Matěje Stropnického, což ale odmítají ANO a ČSSD. V magistrátních kuloárech se proto mluví o tom, že za Trojkoalici by mohla v radě být Petra Kolínská (SZ).

Strany se zatím nedomluvily na obsazení magistrátních výborů. Spor strany vedou především o post předsedy výboru pro dopravu.

Vydírání slavilo úspěch, naznačuje ODS

Dohodu kritizovala šéfka zastupitelského klubu a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, podle níž byly požadavky Trojkoalice vydíráním.

„ODS považuje princip vytváření pražské koalice, kdy jsou Pražané vydíráni zvyšováním daně z nemovitosti či podporou anarchistických projektů typu Klinika, za naprosto nehorázný,” okomentovala dohodu Udženija.

„Klinika je snad středobod problémů Prahy, na kterém stojí či padá vláda v Praze?” položila si otázku a naznačila, že řešení objektu v rámci magistrátní koalice může být úlitbou pro Stropnického.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Zaplatí to daňoví poplatníci. On za to dostane placený výbor pro dopravu, kde bude brát stejné peníze jako řadový radní,” dodala Udženija.

Strany by měly mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.

Spojenectví ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadlo loni po říjnovém odvolání čtyř radních. Následně se objevilo několik pokusů o vznik nové koalice, které však nebyly úspěšné.