Podle tehdejšího ministra Leoše Hegera, který memorandum s Českou lékařskou komorou a Lékařským odborovým klubem podepsal, „zdravotníci peníze potřebovali a potřebují je i dnes“. Jak dodal, zdá se, že současná vláda rezignovala na zvyšování efektivity ve zdravotnictví i na zkvalitňování zdravotní péče.

„Je čím dál více práce a méně lidí. Ti jsou nervózní. Tenze ve zdravotnictví roste,“ upozornil Heger, podle kterého jsou zdravotníci „ohrožený druh“. Varoval, že „sociální rozvrat, který podědila Nečasova vláda ve zdravotnictví ve formě akce Děkujeme, odcházíme, může znovu hrozit“.

Kalousek: Vláda by měla závazek splnit

Jak zdůraznil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, „sliby, byť nejsou právně vymahatelné, jsou pro vládu závazné“. Díky ekonomickému růstu podle něho nikdy nebylo v systému zdravotního pojištění tolik peněz jako nyní, a proto je nepřijatelné krátit zdravotníky ve slíbené a spravedlivé odměně.

„Prohlášení pana premiéra o tom, že závazek není právně vymahatelný, pokládám za nesmírně arogantní, nepřijatelný a především nezodpovědný,“ zkritizoval Kalousek Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Sobotkova vláda přidala letos zdravotníkům pět procent a premiér nedávno prohlásil, že by nárůst platů lékařů a zdravotních sester měl být v příštím roce vyšší. O kolik ale neuvedl. Reagoval tak na situaci, kdy z České republiky odchází  velké množství zdravotních sester a lékařů do zahraničí.

Odborový klub podal již kvůli neplnění vládního slibu žalobu.