Vláda navrhla hazard zdanit v rámci tří sazeb - 35 procent na technická zařízení, za něž by se čtvrtletně platila ještě minimální daň z provozu ve výši 9200 korun. Na živé hry jako jsou loterie či binga by se vztahovala sazba 30 procent a 25 procenty by měly být zdaněny kurzové sázky.

KOMENTÁŘ DNE:
 Návrat do země nižší kvality - „Dvojí kvalita“ u nás a na Západě skutečně existuje, a nejde jen o potraviny, píše v komentáři Jiří Pehe. Čtěte zde >>
  Nepřátelé civilizace - Nad projevem Donalda Trumpa a tím, jak ho ohodnotila některá levicová média, se pozastavuje Alexander Tomský Čtěte zde >>

Rozpočtový výbor navzdory tomu odsouhlasil, aby se na technická zařízení vztahovala daň 35 procent, zatímco zbývající hazard by byl zdaněn 23 procenty.

Hazard by byl zapovězen lidem, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi i těm, kterým by to zakázaly orgány činné v trestním řízení. Dotyční by byli uvedeni ve speciálním rejstříku, do něhož by se mohli lidé nechat zapsat i dobrovolně.

Pokud by tak člověk uvedený v rejstříku chtěl sázet on-line nebo hrát v kasinu, měl by smůlu, neboť by si nemohl zřídit konto, případně by nebyl vpuštěn do herny. „Osobu zapsanou v rejstříku nesmí provozovatel vpustit dále do herny nebo kasina a nesmí jí umožnit zřídit nebo používat uživatelské konto,” uvádí návrh zákona.

Legálně podnikat by podle návrhu mohly i zahraniční on-line sázkové kanceláře, což by umožnilo jejich zdanění.

Poslanci mimo jiné navrhli, aby se zvětšil podíl obcí na hazardních odvodech i to, že by daňové úlevy měly společnosti podporující sportovní organizace stanovené ministerstvem školství. Podobně by měly být zvýhodněny i společnosti podporující Český olympijský výbor.

Sporná možnost blokace stránek by mohla zmizet

Poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) navrhl, aby z normy vypadly dva paragrafy, které by ministerstvu financí umožňovaly blokovat internetové stránky s nepovoleným hazardem. Případně že by o jejich blokaci mohl rozhodovat soud.

Více o tématu
Chystaný zákon ohrožuje svobodu internetu. Nehlasujte, vyzývá sdružení poslance
Česku chybí pojistky. Ministerstvo financí dává zavádějící informace, tvrdí sdružení

Na rizika spojená s omezováním přístupu k internetu opakovaně upozorňuje Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), které návrh zákona kritizuje.

Znění par. 82 Zákona o hazardních hrách - Blokace nepovolených internetových her
(1) Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“).
(2) Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b).
(3) Povinnost podle odstavce 1 jsou poskytovatelé připojení k internetu splnit ve lhůtě 15 dní ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu nepovolených internetových her.