Návrh opozičního poslance Martina Plíška (TOP 09) počítá s tím, že členové vlády by nesměli být zároveň ovládajícími osobami ve firmách. Pokud by zákon prošel, mohl by začít platit už od příštího roku.

„Jako poslanecký klub jsme dospěli k závěru, že pozměňovací návrh podpoříme. Měli jsme v našich řadách taky kolegu, který podnikal, a který se svého podnikání vzdal,“ prohlásil Mihola po pondělním jednání koaliční rady.

Na otázku, zda by se zákon vztahoval i na současné volební období, Mihola odpověděl: „Záleží, jak ten zákon nabude platnosti. Potom bychom se podle toho měli začít řídit hned.“

Sociální demokraté kladný postoj k opozičnímu návrhu oznámili už minulý týden. Předseda Senátu Milan Štěch však v pondělí řekl, že by měl ale platit až pro příští volební období.

„Dělat politiku za stát a dělat významně byznys potřebuje mít jasná pravidla. Ale každý z občanů by měl vědět předem, když do něčeho jde, jaká jsou pravidla a ty by se alespoň v průběhu funkčního období neměla měnit,“ uvedl Štěch.

Lidovci podpoří i zákon o veřejných zakázkách

Lidovci také řekli, že kromě zákona o střetu zájmů podpoří i další Plíškův návrh o veřejných zakázkách. Ten spočívá v tom, že firmy, které alespoň z 10 procent vlastní člen vlády, by se nemohly účastnit veřejných zakázek. Zákon má Sněmovna ve třetím čtení řešit tento týden.

Sociální demokraté chtějí počkat na právní stanovisko, zda by nedocházelo k diskriminaci. „Je potřeba posoudit ústavnost návrhu,“ podotkl Štěch.

Postoj koaličních partnerů k opozičním návrhům pobouřil Babiše. V pondělí se rozčílil, že koaliční partneři dělají na jeho hnutí podrazy. [celá zpráva]