Výše mateřské se vypočítává podle denního základu mzdy. Rodič dostává zhruba 70 procent platu. Pokud vydělá více než 28 tisíc, příspěvek se výrazně krátí.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Například žena vydělávající 31 tisíc měsíčně dostane dvacet a půl tisíce, manažerka pobírající plat ve výši 66 tisíc dostane jako mateřskou 29 tisíc.

„Tento systém považujeme za nespravedlivý a pro ženy ve vyšších a dobře placených pozicích také za velmi demotivační při zakládání rodiny,“ uvedla Adamová. Dodala, že mnoho žen dnes založení rodiny odkládá právě ze strachu z poklesu životní úrovně.

Návrh je rozpočtově náročný, míní Marksová

„Tyto ženy se předtím, než se rozhodnou založit rodinu, mnoho let vzdělávají, pak pracují a odvádějí nemalé částky na daních a do pojistných systémů. Jediné období, kdy od státu očekávají pomoc, je pak právě v počátcích mateřství,“ podotkla poslankyně. Návrh by se měl podle ní týkat asi 20 tisíc rodin.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) není vyloženě proti. „Souhlasím s principem, že matky s vyššími příjmy mají mít také nárok na vyšší čerpání. Návrh paní poslankyně je ale rozpočtově velmi náročný,” sdělila Novinkám Marksová.

Návrh Adamové by měla Sněmovna řešit v dubnu. Pokud by prošel, mohl by platit od příštího roku. Stát by tak na mateřských vydal asi 820 miliónů korun navíc.

Marksová také zdůraznila, že v mnoha zemích EU mají sice matky nárok na 100 procent předchozí mzdy, ale délka jejich mateřské je výrazně kratší – někde až o 10 týdnů. „V ČR je v rámci EU jedna z nejdelších mateřských dovolených,” doplnila ministryně. Trvá 28 týdnů.