„Můj klient to chtěl, takže to je v pořádku,“ reagoval ve čtvrtek na rozhodnutí o vydání Jabera do USA jeho český advokát Petr Jurák, který se poprvé tuto informaci dověděl od Práva.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Mohu potvrdit, že jsme rozhodnutí ministra spravedlnosti obdrželi a náš soud již vydal rozhodnutí o změně vazby předběžné na vazbu vydávací,“ sdělila Právu mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Jaber byl posledním z trojice Libanonců držených v pražské pankrácké věznici kvůli podezření z obchodování se zbraněmi, drogami a z podpory terorismu. Má pas Pobřeží slonoviny, ale jeho manželka se synem žijí v jeho rodném Libanonu, hrozí v USA až doživotí.

Fajáda a El Marábího poslali do Libanonu

Jeho dva kolegy Alího Fajáda a Chalída El Marábího Pelikán naopak odmítl vydat do USA, protože byli součástí výměny za pětici v Libanonu unesených Čechů. Ti se dostali na svobodu po půl ruce věznění 1. února, a jakmile nasedli do letadla směřujícího z Bejrútu do Prahy, z vězení v Česku se dostali Fajád s Marábím. Oba jsou už od 4. února zpět v Libanonu.

„Rozhodnutím ze dne 24. února ministr spravedlnosti povolil vydání osoby F. A. M. J., aktuálně se nacházející v předběžné vazbě ve Vazební věznice Praha-Pankrác, k trestnímu stíhání do Spojených států amerických,“ potvrdila Právu mluvčí Schejbalová.

Pelikán musel čekat na zamítnutí žádosti o azyl

Jakmile tak učiní, nebude už nic a nikdo bránit vydání Jabera do Spojených států. Tím posledním byl totiž právě ministr Pelikán, který ale podle dřívějších zjištění Práva musel s rozhodnutím počkat až do okamžiku, kdy české úřady vydají konečné stanovisko o žádosti Jabera o azyl v ČR. Nakonec byla zamítnuta, a tak Pelikán případ svým podpisem uzavřel.

„Datum realizace vydání bude dohodnuto s americkou stranou prostřednictvím Interpolu,“ nastínila Schejbalová další dění v nejbližších hodinách či dnech.

Po očekávaném brzkém rozhodnutí soudu už tak bude vše v rukou českých a amerických policejních složek.